View Single Post
  #42  
Vechi 01.07.2010, 15:54:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

@orthodoxia.i.thanatos,
daca am inteles eu bine, Omu Bun ti-a sugerat sa privesti mai adanc in interiorul sufletului tau ca sa-L descoperi pe Dumnezeu si nu sa faci cercetari prin care sa cauti eretici si vinovati. Daca te consideri in Adevar, ar trebui sa fii linistit, nu? Omu Bun mi se pare ca a sesizat o mare revolta si neliniste la tine si cred ca la asta s-a referit.
Sfanta Evanghelie este una singura, iar timpul este o notiune relativa. La Dumnezeu, "acum" inseamna altceva decat inseamna pentru noi. Sfanta Liturghie se savarseste in aparenta in timpuri diferite, in raport cu fusul orar. Si totusi, ea este randuita sa fie in acelasi timp liturgic cu cea din Ceruri. Dar daca pentru noi, intelegerea aceasta pare greu de patruns, dragostea fata de aproapele este simpla si clara. Ca sa te consideri mai in Adevar decat vrednicii de lauda ostenitori ai sfintelor noastre manastiri, este o incapatanare pe care nu pot s-o pun pe seama Duhului Sfant. E foarte bine ca cercetezi scrierile sfintilor parinti, dar ia aminte la ce gand de anima si daca esti stapanit de pace sau revolta impotriva aproapelui. Dreptatea este la Dumnezeu si El stie mai bine cum se cade in erezie. Cunoaste-te bine pe tine si vezi daca nu cumva ti se pare ca esti mai credincios decat altii. Daca raspunsul tau e "da", Dumnezeu sa te ierte si sa te intelepteasca. Amin.