View Single Post
  #7  
Vechi 02.02.2009, 21:50:16
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Hram la Manastirea Hadambu
9 Septembrie 2008

Manastirea Hadambu a imbracat astazi haine de sarbatoare. Aproape 15.000 de credinciosi din toata tara
au participat la slujba de sfintire a noii biserici cu hramul Acoperamantul Maicii Domnului. Oamenii au ascultat slujba de Liturghie si au asteptat ore intregi sa atinga Icoana Facatoare de Minuni, scoasa din Biserica pe 5 septembrie.

Inca de la ora 8 dimineata curtea Manastirii Hadambu era neincapatoare. Ca in fiecare an, pe 8 septembrie oameni din toata tara vin la hramul bisericii vechi, Nastea Maicii Domnului.

Anul acesta au avut un motiv de sarbatoare: a fost sfintita noua biserica cu hramul acoperammtul maicii domnului. Sfanta liturghie arhiereasca a fost oficiata de Inalt Prea Sfintitul Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, Preasfintitul Ioachim Bacaoanul - Arhiereu Vicar al Episcopiei Romanului, Preasfintitul Calinic Botosaneanul, Arhiereu Vicar al Arhiepiescopiei Iasului si Prea Sfintitul Corneliu Barladeanu, Arhiepiscop Vicar al Episcopiei Husilor inconjurati de un sobor de preoti si diaconi.

Noua biserica este pardosita cu marmura de Ruschita, prelucrata in atelierele de la Holboca. A fost pictata folosind tehnica "al fresco" in culori mate si armonioase. Pictura bisericii a fost inceputa de maestrul Vasile Buzuloiu si continuata de ucenicul sau, Vasile Gheorghita.

Credinciosii au venit cu speranta in suflet ca rugaciunile lor vor fi ascultate. De-a lungul timpului, sute de oameni au fost vindecati de Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului.

"- Ce va atrage aici?
- Ajutorul Maicii Domnului. Eu am facut o operatie de rinichi, m-a auzit Maica Domnului ca am nevoie de viata si mi-a daruit-o."

Multi credinciosi au venit de la mare distanta.

"Am venit pentru prima data sa ne rugam pentru mintuirea de pacate si insanatosire. Eu is cu un picior rupt"

"- Vin in fiecare an.
- Ce va atrage la manastirea hadambu?
Nu stiu, dragostea mare, rugaciunea mare."

Dupa ce au primit binecuvintarea, pelerinii au servit din bucatele preparate la Manastirea Hadambu.
Bucataresele cu experienta la astfel de sarbatori au preparat 1.500 de litri de ciorba, 10.000 de sarmale, 10. 000 de bucati de carne si 3.000 de cirnati.

Inalt Presfintitul Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, a savirsit cu bucurie in suflet slujba de sfintire a noii Biserici.
IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei: "Au trecut 18 ani de la momentul dobandirii libertatii si prin mila lui Dumnezeu aceasta ruina s-a transformat intr-o oaza de pace, de bucurie si de pelerinaj. Pentru mine a
fost o descoperire, pentru ca fiind in biserica de multi ani stiu cat de greu se implineste o lucrare frumoasa, iar daca aceasta lucrare frumoasa primeste un contur si arhitectural si de pictura, si un contur uman cu totul de exceptie atunci iti dai seama ca nu se putea realiza aici decit prin prezenta lui Dumnezeu."

Manastirea Hadambu, aflata in satul Mogosesti, a fost construita la jumatatea secolului al XVII-lea. Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului este ferecata in argint, coroanele sunt de aur, decorate cu prete pretioase, donate de o familie din Piatra Neamt. Se spune ca in anul 1992, in ziua de Boboteaza a plans pentru prima data ochiul stang al Fecioarei Maria.
De atunci, mii de credinciosi merg anual sa se inchine cu speranta ca vor primi ajutor de la Maica Domnului.
Manastirea Hadambu le ofera pelerinilor 500 de locuri de cazare.
Attached Images
File Type: jpg Hadambu.jpg (14,9 KB, 13 views)
Reply With Quote