View Single Post
  #4  
Vechi 30.01.2011, 11:11:31
Zigghi Zigghi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 14
Smile crezul

Citat:
În prealabil postat de alecsandru Vezi mesajul
Crezul

Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intr-Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut, Cel de o Fiinta cu Tatal, prin Care toate S-au facut. Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pilat din Pont, si a patimit si S-a ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi. Si S-a suit la ceruri, si sade de-a dreapta Tatalui. Si iarasi va sa vina cu slava sa judece vii si mortii, a Carui imparatie nu v-a avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede, Cel Ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin Prooroci.
Intr-Una sfanta, soborniceasca si apostolica Biserica. Marturisesc un Botez, intru iertarea pacatelor. Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin
Cred intr-unul Dumnezeu Tatal atottiitorul pentru ca El e facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute. Cred si intr-unul Domn Iisus Hristos pentru ca El e Fiul lui Dumnezeu ,Unul nascut care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii. Cred pentru ca El e Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut iar nu facut Cel de o fiinta prin care toate s-au facut. Cred pentru ca pentru noi oamenii si a noastra mantuire s-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si S-a facut om. Cred ca S-a rastignit in zilele lui pontiu pilat si a patimit si S-a ingropat si a inviat a treia zi dupa scripturi. Cred ca S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui. Cred ca iarasi va veni ca sa judece vii si mortii a cerei imparatie nu va avea sfarsit . Cred si intru Duhul Sfant Domnul de viata facatorul Care din Tatal purcede, cel ce impreuna cu Tatal si Fiul este inchinat si slavit care a grait prin prooroci. cred si intru una sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica. marturisesc un botez spre iertarea pacatelor. astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie amin.
Reply With Quote