View Single Post
  #22  
Vechi 01.03.2009, 14:46:03
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Uneori, cand cineva se plange ca i s-au facut vraji se poate sa se fi indepartat el insusi de Biserica. Apoi mai exista si chemarea spre viata monahala.

Nu in toate cazurile atunci cand nu-ti gasesti perechea e vorba despre vraji. Vrajitoarele vad peste tot cununii legate ca sa-i stoarca de bani pe clientii lor.
asta e doar teoretic. Dar, ce zici de vrajitoarele care dau foc la bani ? Adica vine clientul ii da cateva milioane de lei vrajitoarei, vrajitoarea pune inca pe atat (atentie: contribuie si vrajitoarea cu bani), si apoi pune toti banii intr-o cutie si da foc. Si vede si clientul cum ard banii, e ceea ce ar simboliza ca farmecele facute de cel rau sunt platite ca sa plece de unde au venit, sau sa plece de la victima. Si vrajitoarea nu castiga nimic pe chestia asta, ca banii sunt arsi de fata cu clientul.
Sau mai grav, clientul sta cu banii in mana, si vrajitoarea face ceva si dispar banii din mana clientului, oricat de stransi i-ar tine. Deci pur si simplu banii dispar, nu-i ia vrajitoarea cu mana; se incalca orice lege a fizicii mecanice chiar prima lege fundamentala ca un obiect nu dispare si nici nu apare.


Citat:
Biserica, prin rugaciunile specifice, ii poate ajuta sa revina pe drumul bun pe cei care s-au indepartat. Sfanta Liturghie si Sfantul Maslu sunt modalitati de a-i readuce pe fiii ratacitori acasa. Odata ce ai redevenit crestin cu fapta, cei din jur observa schimbarea si te accepta mai usor...
Nu prea inteleg. Daca am rude rele care apeleaza la vrajitoare sa-mi faca rau sa nu-mi gasesc partenera de viata niciodata, de ce m-as numi ratacitor ? Si mai ales daca asta se intampla in perioada copilariei cand nici nu prea stiu bine ce inseamna viata.
Cu ce sunt vinovat eu ca am rude rele si invidioase ?


Rugaciunile ajuta dar cu conditia sa nu fie cineva care sa faca in mod continuu vraji. Ca altfel e o lupta la nesfarsit intre rugaciuni si vraji. Cate zeci de ani de rugaciune trebuie ca sa invingem vrajile avand in vedere ca viata unui om e extrem de scurta?

Preotii recomanda sa citim Acatistul Sf Ciprian pentru departara farmecelor si vrajilor. Corect. Dar, ce facem atunci cand de fiecare data cand citim Acat. Sf Ciprian (cu lumanarea aprinsa la miezul noptii) ne imbolnavim , Adica citirea Acatistului aduce boala tot timpul !!! Asa se intampla cu fratele meu care e singur la 40 de ani (acus face 41) si care acum citeste in fiecare seara Acat Sf Ciprian si sta bolnav la pat. Din momentul cand nu mai citeste Acat Sf Ciprian se insanatoseste. Cum se explica asta ?
Unii preoti ne-au zis ca se lupta rucagiunile cu vrajile si ca diavolul se razbuna pe cel ce citeste rugaciuni, altii ne-au zis ca bolile is date de diavol ca sa ne faca sa ne descurajam sa nu mai ctitim. Si tot asa la infinit. Ce facem in situatia asta ? Cu tot cu Sf Masle facute, lupta continua la nesfarsit, si anii trec. Cum ne ajuta Dumnezeu sa recuperam anii pierduti in lupta asta nesfarsita intre rugaciuni si diavol ? Sau viata pe terra nu inseamna nimic, atunci de ce nu se leaga diavolul si de ceilalti ? Toata lumea sa aiba vraji facute si toata lumea sa citeasca Acat Sf Ciprian si sa lupte la nesfarsit cu vrajile. De ce numai unii sunt discriminati ?
Reply With Quote