View Single Post
  #9  
Vechi 19.01.2015, 10:18:47
-1NDEPENDENT -1NDEPENDENT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2014
Mesaje: 15
Implicit Folositor

Pentru avva Daniil

1. A zis avva Daniil, că în Babilon o fată a unuia din cei mai mari avea drac. Și tatăl ei avea un călugăr iubit, și acela i-a zis lui: nimeni nu poate să tămăduiască pe fiica ta, fără numai sihaștrii aceia, pe care îi știu și de îi vei ruga pe ei, nu vor voi să facă aceasta pentru smerenie. Ci aceasta să facem: când vor veni în târg, faceți-vă că voiți să cumpărați vase. Și când vor veni să ia prețul lor, să zicem lor să facă rugăciune și cred că se va tămădui. Ieșind ei în târg, au aflat pe un ucenic al bătrânilor, șezând ca să vândă vasele lui. Și l-au luat pe el împreună cu coșnițele, cum că ia prețul lor. Și când a venit călugărul în casă, a venit și îndrăcita și i-a dat o palmă, iar el a întors și cealaltă față, după porunca Domnului. Și muncit fiind dracul, a strigat zicând: o, silă! Porunca lui Iisus mă scoate. Și îndată s-a curățit fata. Și după ce au venit bătrânii, le-a povestit lor ceea ce s-a făcut. Și au proslăvit pe Dumnezeu și au zis: obicei are mândria diavolului, să cadă prin smerenia poruncii lui Hristos.

2. S-a suit odată avva Daniil cel de la Schit cu ucenicul său în Tebaida cea de sus la pomenirea lui avva Apolos și au ieșit părinții spre întâmpinarea lui ca la șapte stadii, fiind la număr ca cinci mii. Și era cu putință a-i vedea pe nisip întinși pe pântece, ca în rânduială de îngeri, care cu frică primesc pe Hristos; că unii hainele le așterneau pe cale înaintea lui, iar alții pământul îl udau cu lacrimile. Și ieșind arhimandritul s-a închinat de șapte ori înaintea feței bătrânului și sărutându-se între dânșii, au șezut și i s-au rugat să audă cuvânt de la dânsul, că nu degrabă vorbea cuiva. Deci după ce a șezut afară de chinovie, pe nisip, că nu îi încăpea biserica, zis-a avva Daniil, ucenicul său: de voiți să vă mântuiți, iubiți neagoniseala și tăcerea, că de aceste două fapte bune toată viața călugărilor atârnă. Și ucenicul lui a dat unuia din frați scrisoarea și a tălmăcit-o egiptenește. Și după ce s-a citit părinților, au plâns toți și petreceau pe bătrânul plângând; căci nimeni nu îndrăznea să-i zică, fă milostenie. Și venind la Ermupoli, a zis ucenicului său: du-te, bate în poarta mănăstirii aceleia și spune că aici sunt!

Că era acolo mănăstire de femei, care se zicea a lui avva Ieremia, în care locuiau ca trei sute de surori. Și s-a dus ucenicul și a bătut. Și i-a zis lui portărița cu glas subțire: mântuiește-te! Bine ai venit! Ce poruncești? El a zis ei: cheamă-mi pe maica arhimandrită, căci voi să vorbesc. Iar ea a zis: nu se întâlnește cu nimeni niciodată, ci spune-mi, ce poruncești și îi voi spune. Iar el a zis: spune-i că un călugăr vrea să-i vorbească. Iar ea mergând i-a spus. Iar igumenia venind i-a zis: ce poruncești? Și a zis fratele: ca să faceți milostenie să dorm aici cu un bătrân, căci este seară și nu cumva să ne mănânce fiarele. I-a zis lui maica: de folos vă este vouă să fiți mâncați de fiarele cele dinafară, iar nu de cele din lăuntru, că aici bărbat niciodată nu intră. I-a zis fratele: avva Daniil este, cel al Schitului. Iar ea auzind, a deschis porțile și a ieșit alergând, asemenea și tot soborul și îmbroboditurile lor le-au așternut de la poartă până jos, unde era bătrânul, tăvălindu-se la picioarele lui și sărutând urmele picioarelor lui. Și intrând ei înăuntru în mănăstire, a adus stareța lighean și l-a umplut cu apă căldișoară și cu buruieni și a pus pe surori două cete și a spălat ea picioarele bătrânului și ale ucenicului lui și luând un pahar, lua din lighean și turna pe capetele surorilor și apoi a turnat în sânul ei și pe cap. Și putea să le vadă cineva pe toate ca pe niște pietre neclintite, fără de grai, căci tot răspunsut lor cu semn se făcea. Zis-a dar bătrânul, stareței: pe noi ne au la evlavie, sau așa sunt totdeauna surorile? Iar ea a zis: totdeauna așa sunt roabele tale, stăpâne, roagă-te pentru dânsele! Iar una din ele zăcea în mijlocul curții dormind, ruptă și zdrențuroasă. Și a zis bătrânul: cine este aceasta care doarme aici? Și a zis una din surori: este bețivă și ce să-i facem nu știm; că a o scoate din mănăstire ne temem de osândă și de o vom lăsa, smintește surorile. Zis-a bătrânul ucenicului său: ia ligheanul și-l aruncă deasupra ei. Iar el făcând așa, s-a sculat sora ca dintr-o beție.

Deci a zis stareța: stăpâne, totdeauna așa este. Și luând pe bătrân, au intrat în trapeză și au făcut cină surorilor, zicând: blagoslovește pe roabele tale, ca înaintea ta să guste! Iar el le-a blagoslovit și numai ea și cea de a doua după dânsa au șezut cu ei. Și bătrânului i-au pus un vas, care avea verdețuri muiate și crude și curmale și apă, iar ucenicului linte caldă și puțină pâine și vin amestecat. Iar surorile au pus bucate multe: pește și vin din destul și au mâncat foarte bine și nimeni nu a grăit. Iar după ce s-au sculat ei, zis-a bătrânul stareței: ce este ce ai făcut că noi trebuie să mâncăm bine și voi ați mâncat cele bune? I-a răspuns lui aceea: tu călugăr ești și hrană de călugăr ți-am pus și ucenicul tău ucenic de călugăr este și hrană de ucenic i-am pus; iar noi începătoare suntem și hrană de începătoare am mâncat. I-a zis bătrânul: pomenită fie dragostea ta; cu adevărat ne-am folosit. Și mergând ei să se odihnească, zis-a bătrânul ucenicului său: du-te de vezi unde doarme bețiva aceea care zăcea în mijlocul curții. Și s-a dus de a văzut și a venit de i-a spus lui, ca la sfârșitul ieșitorilor1(W.C.). A răspuns bătrânul: priveghează cu mine în noptea aceasta. Și după ce au adormit toate surorile, a luat bătrânul pe ucenicul său și s-a pogorât pe din dos și a văzut pe bețivă că s-a sculat și și-a întins mâinile sale la cer și lacrimile ei ca pârâul și metaniile le făcea până la pământ și când simțea că vine vreo soră la ieșitori, se arunca pe sine jos horăind. Deci a zis bătrânul, ucenicului său: cheamă-mi pe stareța încetișor! Și mergând a chemat-o pe ea și pe a doua după dânsa și toată noaptea priveau cele ce făcea.

Iar stareța plângea zicând: zvon s-a făcut pentru dânsa între surori și a cunoscut ea și s-a dus binișor unde dormea bătrânul și i-a furat toiagul și pieptarul și a deschis ușa mănăstirii și a scris un bilețel și l-a pus pe încuietoarea ușii, zicând: rugați-vă și mă iertați de orice v-am greșit, și s-a făcut nevăzută. Și după ce s-a făcut ziuă, au căutat-o și n-au găsit-o și s-au dus la poartă și au găsit ușa deschisă și pităcelul pe dânsa și s-a făcut plângere mare în mănăstire și a zis bătrânul: eu pentru dânsa am venit aici, că acest fel de bețivi iubește Dumnezeu. Și toate se mărturiseau bătrânului, spunând ce i-au făcut ei și făcând bătrânul rugăciune surorilor s-au dus amândoi la chiliile lor, slăvind și mulțumind lui Dumnezeu, Celui ce știe singur, câți robi ascunși are.


Avva Agathon din Patericul Egiptean

A intrat odata avva Agathon in cetate sa-si vanda putinele vase si a gasit pe un lepros lepadat in cale. I-a zis lui leprosul: unde te duci, si i-a raspuns avva Agathon : in cetate, sa vand niste vase. Zis-a lui leprosul: fa milostenie, de ma ia acolo ! Si luandu-l pe spatele sale, l-a dus in cetate. I-a zis lui acesta : unde vei vinde vasele tale, acolo sa ma pui. Si a facut batranul asa. Si dupa ce vindea un vas, zicea bubosul : cu cat l-ai vandut? Si-i raspundea : intr-atata. Si-i zicea iarasi : cumpara-mi o placinta. Si-i cumpara. Si iar vindea alt vas. Si ii zicea leprosul iarasi : dar acesta cu cat ? Si-i raspunse batranul : intr-atata. Si-i zicea: cumpara-mi acest lucru. Si-i cumpara. Deci dupa ce a vandut toate vasele si vroia sa se duca, i-a zis bubosul: te duci ? Si i-a raspuns lui: da ! Si i-a zis din nou : fa iarasi milostenie, de ma du unde m-ai gasit ! Si luandu-l pe spatele lui, l-a dus la locul lui. Si i-a zis lui : binecuvantat esti Agathone, de Domnul in cer si pe pamant. Si ridicand ochii sai, pe nimeni n-a vazut. Ca a fost ingerul Domnului care a venit sa-l ispiteasca.

Se povesteste pentru avva Agathon, ca se silea sa faca toate poruncile si cand trecea in coraabie, el intai apuca lopata si cand mergeau la dansul fratii, indata dupa rugaciune, mana lui punea masa, caci era plin de dragostea lui Dumnezeu. Iar cand a vrut sa se savarseasca, a ramas trei zile avand ochii deschisi si nemiscati. Si l-au miscat fratii zicand : avvo Agathoane, unde esti ? Si le-a raspuns lor : inaintea judecatii stau. I-au zis lui: si tu te temi, parinte ? Le-a zis lor: cu adevarat m-am silit dupa puterea mea, ca sa pazesc poruncile lui Dumnezeu; dar om sunt si de unde stiu de au placut lucrurile mele lui Dumnezeu ! Si i-au zis lui: dar nu nadajduiesti, ca lucrul tau este dupa Dumnezeu ? Zis-a batranul: nu nadajduiesc, de nu voi intampina pe Dumnezeu, caci alta este judecata lui Dumnezeu, si alta a oamenilor. Iar cand au vrut sa-l mai intrebe alt cuvant, le-a zis lor : faceti bine si nu mai graiti acum cu mine, caci n-am vreme. Si indata s-a savarsit cu bucurie. Ca-l vedeau tragandu-se, in ce fel heretiseste cineva pe prietenii si iubitii sai. Avea inca pazire mare in toate si zicea, ca fara de pazire mare nu paseste omul la nici o fapta buna.
Reply With Quote