View Single Post
  #7  
Vechi 27.05.2012, 16:06:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul

Anterior anului 30, timp de sute de ani=inteleg in perioada vechiului testament.
Mergeți prea mult înapoi în timp. Prin "sute de ani" am intenționat să spun "în epoca Noului Testament, până la perioada contemporană".

Citat:
De unde stiti ca intre anii 30 si 50 se prevedea un minim de 3 ore? Unde ati citit?
În canoane mai vechi, care acum sunt abrogate.

Citat:
La fel si ca dupa anii 50 s-a introdus canonul care sa prevada ca omul se poate impartasi si dupa o ora? Imi puteti cita din sursa, canoane?
Iată canonul în vigoare: este articolul 919 paragraful 1 din Codex Iuris Canonici, în engleză pe sit oficial aici: http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__P39.HTM. Există și tradus în română pe net, dar trebuie să descărcați un fișier-document de aici.

Citat:

Deci, la greco-catolici se tine post si miercuri si vineri (miercurea introducandu-se de curand) in timp ce la romano-catolici se tine doar vineri (nu stiu daca asa au facut din 1054 de cand se spune ca s-a produs ruptura oficiala fata de Biserica Primara, sau daca la inceput s-au tinut ambele zile si apoi doar vinerea- poate stiti tot Dvs sa-mi spuneti).
Vinerea este zi de post în toate riturile catolice. În ceea ce privește miercurea, din câte știu a existat un timp în care era zi de post și în Biserica Romano-Catolică. Nu cunosc când a fost abrogată această regulă.

Citat:
La ce v-ati referit cand ati spus:"Sf Sinod al Bisericii Unite" ? E un mod de organizare in Biserica Catolica (Unite=se refera si la greco si la romano catolici)? Si a preafericitului Lucian? Exista exprimarea aceasta si in randul catolicilor, sau doar pt cei ortodocsi?
Sfântul Sinod, alcătuit din totalitatea episcopilor, este structura de conducere a Bisericii Greco-Catolice. Denumirea ei completă și oficială este: Biserica Română Unită (greco-catolică). Adresarea pentru arhiepiscopul major (în prezent Lucian, pensionabil) este "preafericit". Fiind (de foarte curând) și cardinal, i se poate spune și "eminență". Nu se supără nici dacă îi spunem "părinte", deși această formulă e mai puțin oficială, dar ar putea să-i fie cea mai dragă. Forumulele de adresare sunt de competența Sf Sinod, care, atunci când Biserica Română Unită a fost ridicată în rang de la mitropolie la arhiepiscopie majoră (sub actualul Suveran Pontif), a oscilat între "beatitudinea sa" (în uz în alte țări) și "preafericirea sa", preferând ultima variantă.

Citat:
In ce fel poate sinodul sa ia decizii din moment ce il de cap pe Papa? Adica daca Papa are puterea de a lua decizia, el avand majoritatea voturilor ca sa zic asa, Sf Sinod ar fi mai degraba un fel de consilieri ai Papei, nu?
În general, în Biserică funcționează principiul subsidiarității. Spus în puține cuvinte, aceasta înseamnă că, dacă o decizie poate fi luată de o instanță inferioară, în general ea trebuie luată de o instanță inferioară. Spre exemplu, dacă și Papa și preotul de la parohia de la colț au amândoi competență de a mă dezlega de post, trebuie să mă adresez preotului de la parohia de la colț.

Mai mult, în cazul particular al Bisericii Greco-Catolice, NUMAI Sf Sinod are competență în orice ține de liturgie și rit, neexistând o autoritate pământească superioară lui, potrivit unei înțelegeri care datează din jurul anului 1700, încheiate între Inocențiu Micu Klein și Suveranul Pontif de atunci. Aceasta înseamnă că Papa trebuie să se abțină de la orice are legătură cu ritul și singura sa prerogativă este să fie informat de ce hotărâri a luat Sf Sinod. Exact câtă competență are Mihnea Dragomir să modifice zilele de post din calendar, tot atâta are și Sanctitatea Sa Benedict. Roma a semnat o dată înțelegerea de unire cu ortodocșii ardeleni, iar ambele părți au înțeles să își respecte cuvântul dat și semnat, chiar și acum, după mai bine de trei secole. Se spune că timpul Bisericii este altul decât timpul oamenilor...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.05.2012 at 16:27:39.
Reply With Quote