View Single Post
  #4  
Vechi 16.11.2011, 03:32:12
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfântul Nectarie mijlocește găsirea unui loc de muncă

" Cu ajutorul Domnului voi găsi și eu cuvintele potrivite pentru a mărturisi minunile înfăptuite de Sfântul Nectarie în viața mea...
Acum un an și aproximativ patru-cinci luni îmi pierdeam locul de muncă. Asta pentru că nu mai suportam atmosfera de denigrare a demnității umane, stresul și tratamentele angajatorului aplicate fiecăruia în parte.
După aceasta a urmat o perioadă grea. În acele momente criza încă nu-și făcuse simțită prezența de-a binelea, dar tot se găseau cu greu locuri de muncă.
Am depus CV-uri peste CV-uri, am mers la interviuri, am încercat și am sperat.
Parcă era un făcut... chiar și pentru locurile ce nu necesitau pregătire universitară, nu am fost primită din cauza faptului că pregătirea mea depășea cerințele postului. Timpul trecea, iar facturile trebuiau plătite, în timp ce banii care rămăseseră în cont se împuținau.
Până când, la un moment dat, am citit într-o revistă câteva povestiri cu minunile făcute de Sfântul Nectarie.
Literatura creștină are consemnați mulți sfinți, dar nu știu de ce, dintre toți, am simțit în suflet impulsul de a mă ruga și eu acestui minunat ierarh... (Pe lângă acesta, slăvit fie numele Lui și al Domnului Dumnezeului nostru, am mai avut momente în viață când m-am rugat și Sfintei Cuvioase Parascheva, primind ajutor neîntârziat, de fiecare dată... deși nevrednică sunt).
Am început să mă rog în fiecare seară, să citesc acatistul și, de fiecare dată când îl citeam, simțeam cum sufletul mi se ușura... Era o adevărată hrană pentru suflet, așa cum mâncarea ne ține în viață trupul.
Când trecuseră în jur de trei săptămâni de când am început să citesc Acatistul Sfântului Ierarh Nectarie, am văzut un anunț în ziar... Am trimis CV-ul meu și am fost chemată la interviu.
În timpul interviului, se pare că i-am fost pe plac celei care era de față, pentru că, deși mai erau așteptați și alții pentru acel post, nu au trecut decât două zile și am fost sunată că sunt angajată...
Bucuria mea a fost nemărginită.
Slavă i-am dat Domnului și Sfântului Ierarh Nectarie, care a mijlocit această minune pentru mine...
Cea care mă intervievase a devenit, apoi, șefa mea. Minunata purtare de grijă a sfântului s-a dovedit ulterior, prin faptul că acea femeie s-a purtat cu mine cum s-ar fi purtat și mama mea, iar postul pe care am fost angajată era la o diferență de o sută optzeci de grade față de cel din care plecasem în urmă cu câteva luni, și era ceea ce mă rugasem, din suflet, să mi se întâmple.
La nicio lună după ce am fost angajată, am fost trimisă în delegație într-un loc unde aveam o slabă speranță că-mi vor ajunge pașii vreodată. Am ajuns acolo, și cu lacrimi în ochi, nu-mi venea să cred cele ce le trăiam. I-am mulțumit lui Dumnezeu.
Eram sigură, la fel cum sunt și acum: cred cu toată tăria sufletului meu, că doar Sfântul Nectarie a mijlocit această minune în viața mea, și că doar datorită lui, rugăciunile mele au fost ascultate de către Dumnezeu.
După aceste prime momente, când am mai fost în impas, când am avut nevoie de ajutor și nu am știut ce să fac... de jos, din necazuri, am strigat de fiecare dată, din toată puterea sufletului meu, către Sfântul Ierarh Nectarie, iar Dumnezeu, prin acesta, m-a ajutat.
Mare este slava și puterea lui Dumnezeu, pe care a dat-o sfinților Lui, să ne fie spre tămăduirea trupului și a sufletului, și mare este îndurarea Lor față de oameni.
Cu adevărat mărturisesc că așa s-au întâmplat toate, iar toți cei ce sunt în nevoi să se roage cu credință și inimă curată, căci vor afla alinare sufletelor lor.
„Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați, și Eu vă voi odihni pe voi”. Amin! "

http://www.crestinortodox.ro/acatiste/acatistul-sfantului-nectarie-67076.html

Ai incredere in Sfantul Nectarie. Daca te rogi cu credinta dansului, o sa iti raspunda de graba. Nu cred ca este rugaciune careia sa nu-i fi raspuns. Iar Sfantul Nectarie are o mare legatura cu Sfantul Nicolae, acesta ocrotindu-l si inaltandu-l pe Sf Nectarie cand a fost prigonit si hulit de oamenii de aceiasi religie. Doamne Ajuta !
Reply With Quote