Subiect: legat de post
View Single Post
  #10  
Vechi 31.07.2010, 14:20:23
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Deci , din ce am inteles de la voi este asa: Postul incepe de cand te scoli pana la 12pm corect? Eu ma refer la acele posturi de miercuri si vineri, nu la cele mari unde trebuie sa tii continuu.
Inca o intrebare : In post, poti face de ex salata cu ulei? Ca nu stiu unde am citit sau ce am inteles ca in unele posturi si untdelemnul este interzis.
Draga mea ziua are 24 ore...postul incepe de la ora 12 a.m (adica miezul noptii cand incepe ziua de miercuri, de ex.) si se termina la ora 12 a.m (urmatorul miez al noptii cand intram in ziua de joi).
Tu incepi sa tii postul din momentul in care te trezesti miercuri dimineata...doar daca stai marti noaptea si treci de miezul noptii, astfel intrand in ziua de miercuri si ti se face foame sa nu uiti sa mananci de post.
In aceste zile se tine post cu ulei, deci poti manca si cu ulei nu doar salata, poti face ciorba, tocanita, cartofi prajiti...etc...
Sunt posturi mari (ex. postul Sf. Pasti) in care nu se mananca cu ulei dar se refera tot la cei din manastiri, iar mirenii pot tine posturile mari fara ulei daca isi doresc si au biencuvantare de la duhovnic...in rest nu este o greseala daca mananca doar de dimineata pana seara mancare de post cu ulei...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote