View Single Post
  #2  
Vechi 01.11.2012, 23:41:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rugaciunea copiilor pentru parinti Doamne, Dumnezeul nostru, Tu, Care imputernicesti florile si verdeata de pe tot pamantul cu caldura soarelui Tau, si sufletul omenesc cu caldura iubirii Tale,-Tu, Cel ce pe toate le-ai zidit de bunavoia Ta in cer si pe pamant si pe toate le pastrezi prin dragoste si mila, revarsa, mult-indurate Doamne, peste sufletul meu cel slab si umilit care se inchina Tie, bunatatea si darul Tau, si iubire si mila peste parintii mei, peste mai-marii mei si peste toti aceia care se ostenesc pentru mine si care m-au ajutat vreodata cu sfatul si bunatatea lor. Fa din sufletul meu un soare calduros pentru sufletul lor, ca fiecare din ei sa simta din indestulare mangaierile si ajutorul cel venit de la Tine si revarsat asupra lor prin rugaciunile si prin dragostea mea fiasca. Iti vorbeste, Parinte, inima mea de fiu (fiica), si stiu ca Tu cunosti launtrul nostru si ca nu Te vei intoarce de la inima mea, atat de daruita tuturor acelora pentru care Te rog,-daruieste-mi, Doamne, intelepciune, ca sa nu uit niciodata, nici in suparari, nici in necazuri si nici in bucurie, invatatura Ta, cum ca "binecuvantarile parintilor intaresc casele fiilor", si iarasi: "cununa batranilor sunt fiii lor si fala fiilor sunt parintii lor". Pentru aceasta, rogu-Te, Doamne, slavite imparate si bunule Parinte, intareste-ma sa cresc inaintea fetei lor cu temerea de Tine si cu rusinea de oameni, pentru ca, prin curatirea de orice rau, prin implinirea oricarui bine, prin fuga de orice pacat si prin setea de orice virtute, viata mea sa fie spre mantuirea mea si a lor. Ca Tu esti, Doamne, Cel ce odinioara ai zis: "Lasati copiii sa vina la Mine, ca a unora ca acestora este imparatia cerurilor", si Ti-ai pus dumnezeiestile Tale maini peste capetelelor si i-ai binecuvantat. Insuti Tu, Doamne, Iisuse Hristoase, trimite din cerul Tau cel preainalt binecuvantarea Ta peste mine, robul Tau, si ajuta-mi sa fac bucurie parintilor mei si sa umblu intru cararile Tale cele sfinte, savarsind numai ce este bun si placut Tie, ca binecuvantat esti in vecii vecilor. Amin.






Dumnezeule, tu ai dat porunca sa cinstim pe tatal si pe mama noastra. Asculta cu bunavointa rugaciunea mea pentru ei. Da-le zile indelungate pe pamant si pastreaza-i in sanatatea trupului si a mintii. Binecuvanteaza-le ostenelile si initiativele. Rasplateste-le insutit tot ce fac pentru mine. Inspira-le iubirea si implinirea legii tale sfinte. Fa ca intr-o zi sa le fiu sprijin si bucurie si dupa ce ma voi fi bucurat de dragostea lor pe pamant, sa am fericirea de a trai vesnic alaturi de ei in ceruri. Amin.





[COLOR=#000000]Doamne, Dumnezeule cel atotbun, care mi-ai daruit parinti buni, ca prin ei sa ma impartasesc de multe binefaceri; Cel ce voiesti sa le fiu mostenitor pentru viata ce prin ei mi-ai dat-o si pentru toate ingrijirile ce au avut si au fata de mine. Tie ma rog cu umilinta pentru sanatatea si mantuirea lor. Dumnezeule, Cel ce esti atotindurat, dar si atotdrept, care binecuvantezi pe fii pentru parintii lor si adeseori, in dreapta Ta manie, ii pedepsesti pentru pacatele lor; primeste umila mea multumire pentru binefacerile ce le reversi neincetat asupra parintilor mei. Trimite-le, Stapane cel atatbun, si in viitor binecuvantarile Tale si le iarta lor toate greselile pe care, ca niste oameni le-au facut. Invata-ma ca sa cinstesc in ei puterea Ta si sa le fiu recunoscator si multumitor pentru viata ce prin ei mi-ai dat-o si pentru toate ingrijirile ce au avut si au fata de mine. Ajuta-mi ca sa urmez poruncile Tale cele Sfinte, sa le fiu supus, ascultator si sa nu fac nimic care sa-i amarasca si sa-i intristeze. Rasplateste-le, Preabunule, cu facerile Tale de bine, pentru dragostea si ingrijirea neadormita, ce totdeauna o au pentru mine. Apara-i de toate nefericirile si intristarile. Da-le viata lunga, fericita, linistita si pasnica. Fa-i partasi de binecuvantarea Sfintilor Tai, inmulteste roadele ostenelilor lor, fa sa prisoseasca peste ei binefacerile Tale si sa sporeasca in virtuti si in indestulare, ca sa Te binecuvantam in toate zilele vietii noastre.[/COLOR]
[COLOR=#000000] [/COLOR]
[COLOR=#000000]AMIN[/COLOR]
[COLOR=#000000] [/COLOR]
[COLOR=#000000] * aceasta rugaciune se citeste odata cu cele ale diminetii
[/COLOR]





[COLOR=#000000]Rugaciunea staretilor de la Optina[/COLOR]



Doamne, daruiește-mi să primesc cu liniște sufletească tot ce-mi va aduce ziua de azi!
Învrednicește-mă să mă dau întru totul Sfintei voii Tale!
În tot ceasul astăzi, povățuiește-mă și în toate mă sprijinește!
Oricare vor fi veștile pe care le voi primi în timpul zilei, învață-mă să le primesc cu sufletul liniștit și întărit în credința că peste toate este Sfânta voia Ta!
În toate faptele și cuvintele mele Tu călăuzește-mi gândurile și simțirile!
În toate întâmplările neașteptate, nu mă lăsa să uit că totul vine de la Tine!
Învață-mă să fiu deschis și înțelept cu fiecare dintre mădularele familiei mele duhovnicești, pe nimeni amărând, pe nimeni întristând!
Doamne, dă-mi putere să port osteneala zilei de astăzi și toate întâmplarile din vremea ei!
Călăuzește-mi voia și învață-mă să mă rog, să nădăjduiesc, să cred, să iubesc, să rabd și să iert!




http://www.crestinortodox.ro/acatist...ui-124268.html - acatist pentru linistirea sufletului


http://www.crestinortodox.ro/acatist...iti-67102.html - acatistul Maicii Domnului pentru impacarea celor invrajbiti



Sper sa iti fie de folos.
Acum, stii si tu ca ai tai ar trebui sa se apropie de Dumnezeu, sa se spovedeasca, sa isi puna viata in randuiala, ar trebui si o sfestanie in casa... dar na, faci si tu acum ce poti, cu nadejdea ca ii va indrepta si pe ei Domnul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote