View Single Post
  #64  
Vechi 11.07.2009, 19:54:41
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Paraclisul icoanei Maicii Domnului Prodromiț

Paraclisul icoanei Maicii Domnului Prodromița
(sau Înaintemergătoarea)-sărbătorită pe 12 iulie


Preotul:Binecuvântat este, Dumnezeul nostru ,totdeauna, acum și pururea și în vecii vecilor.
De nu este preot se zice:
Doamne,Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale și ale tuturor sfinților, miluiește-ne pe noi.
Strana:Amin.
Slavă Ție ,Dumnezeul nostru, slavă Ție (de 3 ori).
Împărate Ceresc, Mângăietorule, Duhul Adevărului, care pretutindenea ești și toate le împlinești,Vistierul bunătăților și Dătătorule de Viață,vino și Te sălăsluiește întru noi și ne curățește de toată întinăciunea și mântuiește, Bunule, sufletele noastre.
Sfinte Dumnezeule , Sfinte Tare , Sfinte fără de moarte, miluiește-ne pe noi (de 3 ori).
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh.Și acum și pururea și în vecii vecilor . Amin.
Preasfântă Treime ,miluiește-ne pe noi .Doamne, curățeste păcatele noastre .Stăpâne, iartă fărădelegile noastre, Sfinte, cercetează și vindecă neputințele noastre , pentru numele Tău.
Doamne miluiește (de 3 ori).
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh.Și acum și pururea și în vecii vecilor . Amin.
Tatăl Nostru care ești în ceruri, sfânt este numele Tău ,vie Împărăția Ta ,facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ .Pâinea noastră cea de toate zilele dăne-o nouă astăzi și ne iartă nouă greșelile noastre .Și nu ne lăsa pe noi duși în ispită și ne izbăvește de cel rău și viclean. Amin.
După aceasta Preotul (citețul) rostește:
Ecfonisul:
Că a Ta este impărăția și puterea și slava, a Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor . Amin.
Doamne miluiește (de 12 ori).
Veniti sa ne inchinam Imparatului nostru Dumnezeu.
Veniti sa ne inchinam si sa cadem la Christos, Imparatul nostru Dumnezeu.
Veniti sa ne inchinam si sa cadem la insusi Christos, Imparatul si Dumnezeul nostru.
Psalmul 142
Doamne, auzi rugăciunea mea, ascultă cererea mea, întru credincioșia Ta; auzi-mă, întru dreptatea Ta. Să nu intri la judecată cu robul Tău, că nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta. Vrăjmașul prigonește sufletul meu si viața mea o calcă în picioare; făcutu-m-a să locuiesc în întuneric ca morții cei din veacuri. Mâhnit e duhul în mine și inima mea încremenită înlăuntrul meu. Adusu-mi-am aminte de zilele cele de demult; cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mâinilor Tale m-am gândit. Tins-am către Tine mâinile mele, sufletul meu ca un pământ însetoșat. Degrab auzi-mă, Doamne, că a slabit duhul meu. Nu-ți întoarce fața Ta de la mine, ca ăa nu mă asemăn celor ce se pogoară în mormant. Fă să aud dimineata mila Ta, că la Tine mi-i nădejdea. Arată-mi calea pe care voi merge, că la Tine am ridicat sufletul meu. Scapă-mă de vrajmașii mei, că la Tine alerg, Doamne. Invață-mă să fac voia Ta, că Tu ești Dumnezeul meu. Duhul Tău cel bun să mă povățuiască la pământul dreptății. Pentru numele Tău, Doamne, dăruiește-mi viață. Intru dreptatea Ta scoate din necaz sufletul meu. Fă bunătate de stârpește pe vrajmașii mei și pierde pe toți cei ce necăjesc sufletul meu, că eu sunt robul Tău.
Și iarăși:
Auzi-mă Doamne, întru dreptatea,Ta .Să nu intri la judecată cu robul Tău (de 2 ori).
Duhul Tău cel bun să mă povățuiască la pământul dreptății.
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh.
Și acum și pururea și în vecii vecilor . Amin.
Aliluia, Aliluia, Aliluia, slavă Ție Dumnezeule.
Aliluia, Aliluia, Aliluia, slavă Ție Dumnezeule.
Aliluia, Aliluia, Aliluia, slavă Ție Dumnezeul nostru slavă Ție!
Apoi se rostește cântarea aceasta pe glasul al 4-lea
Dumnezeu este Domnul și S-a arătat nouă; bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului
Dumnezeu este Domnul și S-a arătat nouă; bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului .Stihul întâi:
Mărturisiți-vă Domnului și chemați numele cel sfânt al Lui.
Dumnezeu este Domnul și S-a arătat nouă; bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului .Stihul al doilea:
Toate neamurile m-au înconjurat și în numele Domnului i-am înfrânt pe ei
Dumnezeu este Domnul și S-a arătat nouă; bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului .Stihul al treilea
De la Domnul s-a făcut aceasta și este minunat întru ochii noștri.
Troparele glasul al 4 lea .Prodobie :
Cel ce Te-ai înălțat pe Cruce de bunăvoie, poporului Tău celui nou, numit cu numele Tău, îndurările Tale daruiește-i, Christoase Dumnezeule. ...
Către Născătoarea de Dumnezeu acum cu osârdie să alergăm noi, păcătoșii și smeriții, și să cădem cu pocăință, strigând din adâncul sufletului: Stăpână, ajută-ne, milostivindu-te spre noi; sârguiește că pierim de mulțimea păcatelor; nu-i întoarce neajutorați pe robii tăi, că pe tine singură nădejde te-am câștigat (de două ori).
Slavă …al icoanei
Veniți ,dreptcredincioșilor , cu dragoste ,să ne închinăm prea sfintei și de minuni făcătoarei Icoanei ,,Înaintemergătoarea’’și cu evlavie să o sărutăm ca pe Născătoarea de Dumnezeu ,care pururea ne apără ,izbăvindu-ne din necazuri și primejdii pe toți care cerem ajutorul și mijlocirea Sa .
Și acum...
Nu vom tăcea, Născătoare de Dumnezeu, pururea a spune puterile tale, noi nevrednicii. Că de nu ai fi stat tu înainte rugându-te, cine ne-ar fi izbăvit din atâtea nevoi? Sau cine ne-ar fi păzit până acum slobozi? Nu ne vom depărta de la tine, Stăpână, că tu izbăvești pe robii tăi pururea din toate nevoile.
Psalmul 50
Miluiește-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta, și, după mulțimea îndurărilor Tale, șterge fărădelegea mea. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea și de păcatul meu mă curățește. Că fărădelegea mea eu o cunosc și păcatul meu înaintea mea este pururea. Ție unuia am greșit și rău înaintea Ta am făcut, așa încât drept ești Tu întru cuvintele Tale și biruitor când vei judeca Tu. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea. Că iată adevărul ai iubit; cele nearătate și cele ascunse ale înțelepciunii Tale mi-ai arătat mie. Stropi-mă-vei cu isop și mă voi curăți; spăla-mă-vei și mai vârtos decât zăpada mă voi albi. Auzului meu vei da bucurie și veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite. Întoarce fața Ta de la păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le. Inimă curată zidește întru mine, Dumnezeule, și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele. Nu mă lepăda de la fața Ta și Duhul Tău cel Sfânt nu-L lua de la mine. Dă-mi mie bucuria mântuirii Tale și cu Duh stăpânitor mă întărește. Învăța-voi pe cei fără de lege căile Tale, și cei necredincioși la Tine se vor întoarce. Izbăvește-mă de vărsarea de sânge Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele. Bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. Doamne, buzele mele vei deschide și gura mea va vesti lauda Ta. Că de-ai fi voit jertfă, Ți-aș fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi. Jertfa lui Dumnezeu este duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi. Fă bine, Doamne, întru bunăvoirea Ta, Sionului, și să se zidească zidurile Ierusalimului. Atunci vei binevoi jertfa dreptății, prinosul și arderile-de-tot; atunci vor pune pe altarul tău viței..
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote