View Single Post
  #68  
Vechi 11.07.2009, 21:35:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să Lăudăm pe Maica Domnului ziu și noaptea cu multă bucurie !

Lumea , de mult a dat uitării numele de împărați și de căpetenii de oști, s-au destrămat imperii, oameni au plecat pe calea fără întoarcere, generație după generație, dar numele "Celei pline de Dar", care s-a făcut scară vie pe care Dumnezeu S-a pogorât între oameni, nu a fost uitat. Pruncul Divin și Sfânta Sa Maică de peste două milenii sunt pe buzele tuturor oamenilor. Ca o stea călăuzitoare în noaptea de păcate a lumii, așa cum frumos sublinia Părintele Galaction. Preacurata Fecioara Maria, luminează sufletele celor ce cred în Dumnezeirea Fiului ei iubit. Nina dragă, reânviind acest topic minunat, nu fac altceva decât să-ți mulțumesc din suflet pentru picătura de liniște ce ai adus o în tumultul forumului nostru . Să Lăudăm pe Maica Domnului ziu și noaptea cu multă bucurie și cu adâncă smerenie în fața Icoanei ei ce sfântă, ținând în brațele sale pe Cel Atoatețiitor. Ea poate face mult pentru noi înaintea Fiului ei , pentru că ea este scumpa noastră Mamă obștească . << Preasfântă Maică și Fecioară // Nădejdea sufletului meu // Tu ești a mea mijlocitoare // La milostivul Dumnezeu // De n-ar avea la ceruri lumea // Rudenie de pe pământ // Atunci ar fi pustie viața // Asemenea unui mormânt // De nu erai Tu primăvară // A veacului înțelenit // Ar fi rămas de-a pururi iarnă // Și soarele n-ar fi zâmbit . . . . . // Dezleagă, Preacurată Maică // Cătușele celor robiți // Și dăruiește-le răbdare // Creștinilor năpăstuiți >> ( un fragment dintr o poezie scrisă de Sfântul Ioan Iacob-Românul-Hazevitul )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote