View Single Post
  #4  
Vechi 26.09.2009, 01:06:21
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit Noi impresii de la Stejarul

Pe 24 septembrie am avut ocazia din nou sa ajung la Schitul Stejarul. De data asta am cunoscut-o pe Maica stareta Ambrozia, o mana de om dar cu un suflet cat un munte. Am ramas cuceriti de intelepciunea tinerei starete si de caldura cu care ne-a intampinat


Din pacate muncitorii nu au venit sa restaureze biserica aflata in continuare sub stapanirea porumbeilor deoarece "este criza" si persoana care a promis ca va plati muncitorii nu mai are posibilitatea. Astfel, toate materialele stau in biserica, asteptand sa fie utilizate, lipsind doar mana de lucru..

Maicutele erau mahnite pentru ca pompa de care se foloseau pentru a scoate apa necesara casei s-a defectat si nu poate fi reparata, acum trebuind sa aduca apa de la poalele dealului, de la o distanta apreciabila..un hidrofor nu isi permit si aici cred ca au nevoie de ajutorul nostru, pentru ca schitul nu este cunoscut si nimeni nu trimite ajutoare sau pomelnice la manastirea lor..


O alta problema pe care o intampina cu nadejde in ajutorul Maicii noastre este faptul ca se apropie iarna iar maicutele nu au centrala, anul trecut s-au incalzit folosind calorifer electric, dar din pacate nu are un randament bun..ne-a spus ca in interiorul trapezei se formase gheata pe pereti..Din ce am inteles, o centrala pe lemne buna le-ar costa 200 milioane lei vechi, bani la care saracele nu viseaza si deci nu ii au ..

Nadajduiesc eu ca e cea mai mica problema, faptul ca nu au o masina de care sa se foloseasca, accesul la manastire fiind anevoios fara un autoturism, maica stareta transportand toate cumparaturile cu mainile ei..si este doar o manuta de fata..

Stiu ca si pentru noi este criza, dar poate reusim sa ajuta cat de putin, macar cat sa dam un pomelnic la ele..au un trai tare chinuit in pustia Dobrogei, astfel incat pe langa casa nu pot creste pomi sau alte plante, pamantul fiind tare secetos..va spuneam ca li s-a promis o fantana de catre primar..ei bine, ghiciti ce? Fantana a ramas neterminata..probabil ca si primaria e in criza..

Duhovniceste ne-am indulcit de umorul cald al maicutei dar si de nadejdea in Maica Domnului pe care ne-a incurajat sa o purtam in inimi..Am avut cateva sfaturi de luat, mai ales ca Maica Ambrozia are aceeasi varsta ca mine (25 ani), dar ea a ales "partea cea buna"

Doamne ajuta!
Reply With Quote