View Single Post
  #69  
Vechi 15.12.2009, 20:50:57
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Draga domnule, eu unul nu sunt impotriva Israelului si evreilor in niciun fel. E posibil ca unii dintre ai mei, ca sa zic asa, cum am scris si pe alt thread, sa aiba rani inca neinchise.

Cu toate acestea, Mantuitorul nostru Iisus Hristos ne-a dat un dreptar pentru cunoasterea "bunatatii": "Pomul se cunoaste dupa roade". In urma "afacerii statului Israel", din pacate, sunt numai roade rele, din punctul meu de vedere, intrucat razboaiele si ura care au fost starnite nu fac bine nimanui. Desigur, din postura invingatorului, toate sunt bune. Eu sunt neutru din acest punct de vedere, si repet, roadele mi se par rele.
Daca "roadele ti se par rele" si nu se ascunde nimic din partea ta care sa te faca sa crezi asa, este o singura posibilitate: Dumneata nu esti bine si adevarat informat despre situatia intre evrei si arabi in OA,Orientul Apropiat. Daca informatile tale le gasesti in situri care fac propaganda la o parte din cei amstecati, ajungi la concluzia ca totul miroase rau.

Cand vine la tine un prieten si se plange cum se poarta nevasta lui cu el,ajungi repede la concluzia ca nevasta lui este o scarnavie si nu intelegi cum nu o arunca pe fereastra afara.
Dar.Dar daca asculti si pe nevasta lui ce are de spus despre barbatelul ei,descoperi ca de fapt nu e scarnavie si nu ea trebuie aruncata pe fereastra afara. Asa este situatia. Ca sa cantaresti diferendele intre 2 parti, trebuiesa ascultipe amandoua si sa cercetezi cine adevar graieste si cine minte.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote