View Single Post
  #27  
Vechi 14.08.2008, 10:22:03
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Capitolul 4
1. Să ne temem, deci, ca nu cumva, câtă vreme ni se lasă făgăduința să intrăm în odihna Lui, să pară că a rămas pe urmă cineva dintre voi.
2. Pentru că și nouă ni s-a binevestit ca și acelora, dar cuvântul propovăduirii nu le-a fost lor de folos, nefiind unit cu credința la cei care l-au auzit.
3. Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în odihnă, precum s-a zis: "M-am jurat întru mânia Mea: nu vor intra întru odihna Mea", măcar că lucrurile erau săvârșite de la întemeierea lumii.
4. Căci undeva, despre ziua a șaptea, a zis astfel: "Și S-a odihnit Dumnezeu în ziua a șaptea de toate lucrurile Sale".
5. Și în același loc, zice iarăși: "Nu vor intra întru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăște din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veți auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoșați inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.
10. Pentru că cine a intrat în odihna lui Dumnezeu s-a odihnit și el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Să ne silim, deci, ca să intrăm în acea odihnă, ca nimeni să nu cadă în aceeași pildă a neascultării,

In acesta epistola catre evrei se arata clar ca deoarece evreii nu au intrat in odihna lui Dumnezeu pentru ca au cazut de atatea ori in idolatrie si fariseism, Dumnezeu a hotarat o alta zi de odihna(in traducerea lui Cornilescu e si mai clar- o alta zi ca cea de sabat), care e Duminica.

Pentru ce a fost data ziua de sabat evreilor? Iata raspunsul clar:
15. Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.,,
Ce se intampla in V.T. prefigureaza ce se va intampla in N.T.. Precum li s-a dat evreilor si numai evreilor sa pazeasca ziua odihnei ca sa-si aduca aminte de faptul ca au fost scosi din robia Egiptului, tot asa, noua crestinilor ni s-a dat sa pazim ziua Domnului pentru ca in acesta zi am fost scosi din robia mortii si a iadului prin invierea lui Hristos.
1. In epistola catre evrei cap.3:7 pana la cap.4:11 este tratata problema intrarii in odihna lui Dumnezeu. Este vorba de acea odihna pe care Dumnezeu a promis-o poporului ales si spre care trebuiau condusi de Iosua. Dar, datorita neascultarii si a impitririi inimii, poporul lui Dumnezeu nu a intrat in odihna promisa. Dumnezeu nu renunta la planurile sale. De aceea o hotarat o alta zi cand credinciosii vor intra in odihna lui(cap.4:8). Pana atunci, ramane pentru credinciosii lui Dumnezeu, odihna de sabat (ziua a saptea).(cap. 4:9).

2. Comparati traducerea pe care ati postat-o cu Biblia in original. La cap. 4:8 veti vedea ca s-a facut o adaugire. Se spune "caci daca Iosua le-ar fi dat odihna, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit de o alta zi". In traducerea dvs. este adaugata expresia "de odihna" si nu este vorba de asa ceva.

La cap.4:9. In Biblia in original nu veti gasi nici o expresie care sa insemne "alta zi". Dumnezeu nu a schimbat nimic. Doar a amanat indeplinirea unui plan (din cauza oamenilor). La Dumnezeu "nu este nici schimbare, nici umbra de mutare"(Iacov cap.1:17).