View Single Post
  #1235  
Vechi 08.10.2009, 09:17:07
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai Condore mai, tare incapatanat mai esti! :)

Astea sunt sufletele moarte despre care precizezi tu mai sus: mortii sufleteste care ii ingroapa pe cei care au murit la propriu, ca nu degeaba s-a scris versetul asta in Biblie:

Iar El i-a zis: Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu.
Nu baga in seama "incapatanarea" mea. Sustin si eu o teorie in care cred. Asta nu insemna ca nu pot spune cu usurinta: "se pare ca am gresit; aveti dereptate". Numai ca veniti cu interpretari intortocheate (unele chiar se bat cap in cap), cu care nu puteti convinge.

"Sufletul care pacatuieste, acela va muri" (Ezechiel 18:29) Daca citesti acest verset in contextul lui, vei vedea ca "suflet" inseamna omul in intregime (cuvantul "suflet": este folosit cu mai multe intelesuri in Scriptura). Asa ca, mai bine asociai versetul postat cu cel din Facerea 2,7: "Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu."


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Uite si invierea in care credem noi, ortodocsii: este mutarea din moarte la viata inca din lumea asta a sufletelor moarte care pot sa invie, devenind inca de pe acum locasuri ale Imparatiei Cerurilor sau ale Lui Dumnezeu:

Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.
Inviererea spirituala (intoarcerea omului catre Dumnezeu) nu inseamna mostenirea vietii vesnice, fara indoiala. Oricine poate cadea.

Mostenirea vietii vesnice este certa abia la revenirea Domnului Iisus Hristos si invierea mortilor. In versetul pe care l-ai postat, Domnul Iisus Hristos vorbeste despre o trecere de la moarte la viata vesnica. Nu-i nevoie sa te chinui sa-l explici in maniera ortodoxa, pentru ca il explica Insusi Mantuitorul, in maniera Sa:

"Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede in El, sa aiba viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi."(Ioan 6:40)

"Uite si invierea in care credem si noi ortodocsii, este mutarea de la moarte la viata, inca din lumea asta" (cuvintele tale). Dar in invierea care va avea loc la revenirea Mantuitorului mai credeti? Sau, ati anulat-o cu aceasta inviere spirituala?


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este evident ca Dumnezeu nu distruge fiintele create dupa Chipul Sau, adica printre altele nemuritoare, indiferent ca este vorba de ingeri sau de oameni. De unde ideea asta?!
Dumnezeu nu l-a facut pe om nemuritor. L-a facut liber. I-a dat posibilitatea sa aleaga nemurirea. Pentru cei care vor alege moartea (moartea a doua), Dumnezeu le v-a respecta alegerea.

Ideea nemuririi omului este de la diavolul. "Negresit nu veti muri" spune satana (Facerea 3:4)