View Single Post
  #4  
Vechi 27.01.2012, 23:48:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

La ultimul curs al anului VI (ultimul an de medicina) absolventii depun juramintul lui Hipocrate in care mai inti de toate jura sa nu faca rau nici unui pacient (primum non nocere !), sa apere viata ...s.a.m.d.
In multe profesii se depune juramint de loialitate si performanta in favoarea celor asupra carora se rasfringe profesia noastra .
Juramintele insa , toate, au rolul de a-l duce pe deponent exact la polul opus , calcindu-i in picioare demnitatea , profesionismul, bunul simt si ramasita de credinta in Hristos care o mai are in el .
Militarul depune juramintul la intrarea in armata sa apere poporul iar apoi ajunge sa traga in el !
Jandarmul depune un juramint prin care garanteaza ca o sa apere persoana si drepturile ei cetatenesti ... si ajunge ca atunci cind oamenii se revolta de viata grea tocmai pe acestia sa ii maltrateze .
Magistratii si avocatii jura sa apere adevarul si dreptatea si sfirsesc prin a favoriza infractorii , pe cei care corup, pe criminali afirmind ca pina la condamnare nu sunt un pericol public iar dupa condamnare ca este inuman sa se faca multa detentie corectionala deoarece mortii cu mortii si vii cu vii, hotii cu hotii si pagubitii tot cu pagubitii.
Inginerii, brigadierii silvici si padurarii depun un juramint prin care lupta sa apere plaminul planetei (pasurea) bogatiile ei (animale, fructe , etc)si sa sporeasca fondul silvic , iar ei sfirsesc prin a ajunge cei mai mari hoti ai padurilor.

Si exemplele pot continua la nesfirsit .

Noi aici pe forum am purtat multe polemici despre purtarea cu manusi fata de aproapele, manusi care se numesc ,,iubirea aproapelui", si despre faptul de a se cadea sau nu asemenea maniere fara discernamint . Nu ar fi mai bine , mai folositor si pt. unii ca si pt. altii , ca in loc sa fim cabotini (sa nu zic ipocriti) sa fim directi, pe fata, cu dreptate si adevar de fiecare data dar mai ales atunci cind aproapele greseste serios ?
Tinerii care pot iubi omul bolnav, omul in suferinta , care tuseste, scuipa singe , care varsa , care pierde involuntar urina sau fecale , care este o sursa de infectii pt. ceilalti , care este dificil in cooperarea cu el si care ...cite si mai cite , aceia trebuiesc sprijiniti mult, ajutati si cultivati pt. a ajunge medici deosebiti .
Dar tinerii care vor sa ajunga medici pt. bani, pt. influenta, pt. parvenire, pt. epatare, etc acestora este bine sa li se spuna clar in fata ca nu au ce cauta la medicina sau intr-un spital daca deja sunt medici chiar daca au note mari . In medicina nu conteaza in primul rind notele mari ci sufletul cu care faci meseria caci acelasi suflet te indeamna mai apoi si la o pregatire sustinuta !
Dar de unde sa ii stim pe acestia , care sunt de teapa aceasta ? Dupa tipul si multimea greselilor lor si dupa comportamentul abordat ! Daca pe asmenea neaveniti si ticalosi ii tratam cu iubire acolo unde nu mai este loc pt. iubire nu facem , dupa parerea mea, decit sa fim in aceiasi tagma cu ei si sa nu ne pese de cei pagubiti , ca vorba aceea iertam nu de la noi, nu pe suferinta si pe pielea noastra ci pe cea a pacientilor.
Urit lucru si de proasta calitate este sa fi medic si sa-ti calci in picioare educatia (cind mai ai ceva din ea), bunul nume si renume al familiei din care provi, sa calci in picioare timpul pierdut de maestrii cu educarea ta profesionala, rivna si efortul lor de a te invata meserie, rabdarea , ingaduinta si iubirea pacientilor pe care ai exersat si ai invatat deprinderile si indeminarile profesionale , nadejdea si sperantele parintilor care doreau sa ajungi om de omenie ,si in fine sa batjocoresti si sa calci in picioare un juramint depus in fata maestrilor tai ... toate acestea nu din iubirea de oameni, de aproapele, ci din marea dragoste de BANI !
Nu este justificare pt. aceasta mizerie : nici dorinta de a cumpara carti din strainatate, nici de a participa la congrese inafara , nici de a aduce aparatura performanta pe banii tai dar pt. care sa ii pui iarasi pe pacienti sa te plateasca ca si cum aparatele nu ar fi tot din banii lor , ... nu exista nici o justificate !

Asemenea medici ar trebui osinditi/scuipati in fata asa cum se facea odinioara cu lapsii . Pe astfel de oameni mai nimeni nu ii mai poate indrepta . Chiar daca sunt meseriasi ei isi cara osinda vinzarii lor in circa toata viata lor ! Rareori se aude de catre un asemenea medic ca a sfirsit cu bine viata , crestineste , neinfruntata de vreun pericol si cu raspuns bun la infricosatoarea judecata a lui Hristos ,ca copiii lui au ajuns bine , ca averea lor nu s-a risipit si ca le merge neamul inainte prin timp construindu-si un bun nume si renume !

Sunt medic si de nenumarate ori am fost obligat sa dau spaga ca sa nu fiu trecut cu vederea sau superficial tratat. M-am simtit jignit si injosit in acele clipe , exact ca si cum as plati un gunoier sa-mi ia mizeria din fata portii sau as plati o desfrinata ca sa-si arate bunavointa .
La inceputul carierei mele acceptam sa primesc atentii (daca le refuzam pacientii avea in primul rind impresia ca nu voiesc sa ma ocup de ei cu atentie)pina in clipa in care Dumnezeu mi-a arata cit de mult gresesc, moment din care nu m-a mai interesat ce gindeste pacientul ci care este rostul meu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 27.01.2012 at 23:57:54.
Reply With Quote