View Single Post
  #5  
Vechi 28.01.2012, 01:48:09
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu este justificare pt. aceasta mizerie
Ba exista justificare, frate, iar daca nu exista, se inventeaza.
Impresionant mesajul tau si dureros, dar ne reprezinta pe noi ca si natiune. Nu putem schimba nimic, fiindca ar insemna sa ne renegam sangele care ne curge in vene, de la Adam incoace. Peste tot exista "spaga" sub o forma sau alta, doar ca in tarile puternic dezvoltate se face mai cu perdea si numai acolo unde bunul simt (sic!!) suporta modificari minore. La noi insa, "spaga" este o mandrie nationala, pregatita oricand pentru "Jocurile Olimpice". Iar asta nu intotdeauna sub pretextul evitarii saraciei.
As vrea sa nu se inteleaga ca fac... introspectie filosofica, sa ma bag si eu in vorba. Nu iau apararea celor care iau spaga, dar sunt un roman, si-nca unul autentic. Si ca orice bun roman, m-am simtit dator sa dau, ca asa am invatat de la batrani si nici lumea prin care m-am perindat, n-a avut diplomatia sa ma schimbe.
Vorbesti de tinerii medici care depun juramantul... Eu cred ca ei sunt cei mai naivi si mai putin vinovati, cel putin in faza de inceput. (Mai trist este cu cei ce aleg sa devina preoti, dar care au cu totul alte ganduri...) Acei tineri sunt extrem de entuziasti, si ajung sa faca treaba buna si sa salveze vieti omenesti. Nu pentru ca asteapta vreo rasplata, ci ca le place ceea ce fac. Si-atunci vine apartinatorul pacientului, recunoscator si cam nu prea dus la biserica, si in loc sa-I multumeasca lui Dumnezeu, il ridica pe doctor la dumnezeire, manifestandu-si "osanalele", prin jertfa unui miel, o gaina, 20 de oua, sau o masina de teren 4X4... La inceput nici nu poti refuza, ca omul stie una si buna, iar daca refuzi, il jignesti. Daca ramane la acest stadiu, fara sa pretinda, si isi face meseria cu aceeasi dragoste si pentru sarac si pentru bogat, Dumnezeu il va invrednici si cu siguranta se va mantui. (Am cunoscut candva un astfel de OM: Profesorul Oproiu, pe atunci, director la Gastroenterologie, Fundeni. Pentru omul acela, si maine imi ridic palaria!) Cand insa se ajunge sa se pretinda (nu neaparat direct, ci prin "auxiliar") mai devreme sau mai tarziu se va ajunge acolo unde ai sezizat: totul se naruie, si ai pus punct urmasilor tai. De ce se ajunge aici? Justificarea era pentru "siguranta zilei de maine, a familiei si a urmasilor ei"! Dar cand Dumnezeu lipseste si nici nu se arata cale de indreptare, singura "mila" care mai poate fi este a celui care te-a inselat si care vine sa te ia cu el pe tine si pe-ai tai.

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Asemenea medici ar trebui osinditi/scuipati in fata asa cum se facea odinioara cu lapsii .
Nu, sub nici o forma. Sa ne rugam pentru ei si sa multumim lui Dumnezeu ca ne-a dat suficienta intelepciune ca sa nu ne lasam inselati dar si fiindca ne-a ferit calea de asa ispite grele. E greu de apreciat daca avem noi vreun merit deosibit fiindca nu suntem in locul lor. Oare de-am fi fost, am fi facut chiar mereu voia lui Dumnezeu? La anii tineretii... stim noi cum e. Iar mai tarziu, cand ti-ai vandut si ultimul fir de par, diavolului, nu mai poti vedea nimic. Harul lui Dumnezeu este la ani lumina distanta.
Reply With Quote