View Single Post
  #8  
Vechi 22.11.2007, 19:29:38
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

O,Preasfanta Fecioara, Maica Domnului Celui PreaInalt, Preamilostiva aparatoare si acoperamantul tuturor, catre tine alergam cu credinta!Cauta din inaltimea slavei ceresti la mine care cad la picioarele tale, asculta smerita mea rugaciune de la mine pacatosul si nevrednicul tau rob si du-o inaintea Iubitului tau Fiu.O, preabinecuvantata Nascatoare de Dumnezeu!Tu, care esti numita de toti grabnica ascultatoare si bucuria celor scarbiti, asculta-ma pe mine necajitul.Tu, care esti linistea celor mahniti, linisteste durerile si intristarile mele sufletesti.Tu, care esti rug nears, pazeste lumea si pe noi toti de vatamarea sagetilor celor de foc ale vrasmasului.Tu, care esti cautarea celor pierduti, nu ingadui sa ma pierd in adancul pacatelor mele.Tu , care esti vindecarea celor ce sunt in suferinta, vindeca-ma si pe mine cel ce sunt ranit de neputintele mele cele trupesti si sufletesti.Tu, ceea ce esti neasteptata bucurie, cu bucuria mantuirii tale ia de la mine frica chinurilor viitoare.Tu, care esti chezasia pacatosilor, fii si pentru mine pacatosul o buna chezasie de pocainta si de mantuire.
La tine, dupa Dumnezeu, imi indrept toata nadejdea mea,FII mie pururea neadormita Mijlocitoare ineinta Fiului tau, a Domnului nostru Iisus Hristos!Intareste-ma in credinta ce o am catre El!Imputerniceste-ma in dragostea Lui!Invata-ma sa te iubesc si sa te slavesc si pe tine, Preasfanta Maica a Lui Dumnezeu, preabinecuvantata Marie!Ma incredintez atotstapanitorului tau acoperamant,Nascatoare de Dumnezeu, ma predau in mainile talepentru toti vecii !
Preasfanta Fecioara, Maica lui Hristos, Dumnezeul nostru, cu smerenie ma rog tie:vindeca cumplitele patimi ale sufletului meu si daruieste-mi iertarea multelor mele pacate pe care le-am savarsit in chip nebunesc, spurcandu-mi sufletul si trupul, vai mie !Ce voi face eu ticalosul in ceasul acela , cand ingerii cei infricosati vor desparti sufletul de patimasul meu trup ?Atunci sa=mi fii ajutatoare si calda statatoare inainte, caci pe tine te am Zid tare si nebiruit eu, robul tau!
Stapana, nu departa pe robul tau, caci toata nadejdea mea , dupa Dumnezeu, spre tine o pun.Nu te ingretosa de mine necajitul si chinuitul de cele mai cumplite boli.Ci ca o Maica plina de mila izbaveste-ma de mustrarile constiintei mele, potoleste furtuna gandurilor mele celor rele, stinge cuptorul poftelor si imblanzeste flacara trupului, aprinde dragostea catre Fiul tau si Dumnezeul nostru.Pazeste-mi toate simturile, nu ingadui sa intre in inima mea nici o dorinta nebuna.Roaga-L pe Domnul sa-mi dea vreme de pocainta, ca sa nu ma taie securea mortii ca pe pomul cel neroditor si sa fiu aruncat in foc.Aprinde faclia cea stinsa a sufletului meu, imprastie intunricul faradelegilor mele si alunga prin mijlocirea ta negura poftelor mele, caci mult poate mijlocirea Maicii inaintea Fiului pentru cei ce au o buna inclinare spre impacare.Da-mi lumina pocaintei si du-ma spre ziua cand voi avea o inima zdrobta.Da-mi sa ma indulcesc de darurile Fiului tau cele neajunse, negraite si nemarturisite in viata cea premergatoare cerului.Sa nu fiu lipsit, Preacurata Stapana, de implinirea nadejdii mele, ci sa ma invrednicesc in veacul de acum sa ma impartasesc neosandit cu preasfantul si preacuratul Trup si Sange al Fiului si Dumnezeului tau, iar in veacul viitor, de cina cea dulce din ceruri si de veselia raiului in lacasurile sfintilor!
Invredniceste-ma de camara lui Dumnezeu si sa ma impartasesc acolo sus de Slava lui Iisus Hristos, sa ma satur de razele dulci si de negraita lumina a frumusetii Lui, pentru ca sa cant vesnic, cu bucurie, pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh, Treimea cea de o fiinta si nedaspartita, care toate le-a creat cu intelepciune din cele ce nu existau, si pe tine pururea sa te slavesc, ceea ce esti Preaslavita de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria!
O, Preabinecuvantata pururea Fecioara Maria !Iubita Fiica a Tatalui Ceresc, ma rog tie, fii mie pacatosului, carmaciul meu, atata vreme cat inot in furtunoasa mare a veacului acestuia, iar mai ales la sfarsitul vietii mele, sa ajung cu bine la limanul cerescului Ierusalim, unde te voi lauda si te voi ferici in vecii vecilor, Amin!
( Din "Cantari crestine inchinate Imparatesei Cerului, pururea Fecioarei Maria, Nascatoarea de Dumnezeu, alcatuite dupa asemanarea Psalmilor"- editia a 3-a, intregita.Manastirea atonita rusa Pantelimon, Moscova, tipo-litografia I.Efinov Mar.Iachimanca, casa Smirnov, 1892.)
Reply With Quote