View Single Post
  #4  
Vechi 17.06.2011, 14:29:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l vegheze si sa-l invredniceasca pe Parintele Ciprian sa revina cat mai grabnic in mijlocul obstei manastirii, deplin sanatos si in putere. Am avut sansa sa-l cunosc (Dumnezeu a oranduit asa, desi eu nu mersesem acolo pentru sfintia-sa), si am descoperit un om cu totul deosebit. Mai tarziu, am revenit la Sihastrie pentru trei zile si l-am surprins intr-o dimineata pe la 7.00 - dupa vizita unui grup "dificil" - stors, vlaguit, iar transpiratia ii siroia de pe frunte. Acea imagine m-a intristat si mi-a ramas in minte pentru mult timp. Oamenii se duc cu problemele lor, fiecare fiind incarcat de un trecut dezgustator (pe care de cele mai multe ori nici nu-l constientizeaza pe deplin) si vrea sa-l lase in chilia parintelui. Nu stiu cati dintre noi am avut ocazia sa stam de vorba cu cineva care ne absoarbe toata energia in cateva clipe. Va asigur ca este o stare groaznica si abia astepti sa scapi si sa te eliberezi. Ma intreb, cate astfel de vizite, primea Parintele Ciprian in fiecare zi?

Doamne, intelepteste-ne, ca suntem pacatosi, si binecuvinteaza-l pe Parintele Ciprian cu vindecarea cea de Sus!
Reply With Quote