View Single Post
  #7  
Vechi 15.04.2010, 09:27:42
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Kristy, singurele pareri avizate despre aceste chestiuni sunt deja scrise la Sfintii Parinti si in catehism, restul care admit tot felul de compromisuri sunt mai mult speculatii inventate de unii crestini. Si totul este foarte clar: este bine sa te casatoresti cu un om de aceeasi credinta cu tine, care sa marturiseasca acelasi Crez si sa aiba acelasi botez.
Cred ca iti dai seama ce ar insemna sa te casatoresti cu un om care apartine altui cult... poate acum nu realizezi diferentele si conflictele care pot aparea, dar in cativa ani sigur vor aparea si pareri divergente. Gandeste-te pentru inceput cum veti boteza copiii vostri... tu vei vrea sa fie ortodocsi, el probabil va vrea sa nu-i botezati decat la varsta adolescentei, dupa cum stiu ca se practica la protestanti. Ce sa mai zic de posturi, spovedanie, impartasanie... sunt lucruri pe care ei nu le accepta, dar pentru noi sunt esenta vietii duhovnicesti.
Parerea mea este sa te gandesti bine si sa nu ignori invataturile Sfintilor Parinti, care sunt lasate de 2000 de ani si "verificate" prin multe experiente personale de-a lungul timpului. Cere sfatul unui duhovnic bun, iar daca nu ai unul, cauta-l prin cunostinte si roaga-te Maicii Domnului sa te lumineze.
Daca esti din Bucuresti sau poti ajunge, incearca sa te duci la biserica Podeanu (langa piata Chibrit, statia de metrou 1 mai) unde sunt moastele Sf. Simon Zilotul, ocrotitorul celor casatoriti si roaga-te acolo. Sf. ajuta foarte mult pe cei care doresc sa se casatoreasca sau pe cei cu probleme in casatorie. Pe mine m-a ajutat foarte mult.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote