View Single Post
  #5  
Vechi 03.02.2012, 12:12:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu m-am referit la cărțile Ellenei White, ci la orice comentariu care vrea să clarifice textele dificile ale Bibliei.
Asta spuneam, că nici măcar cărțile Ellenei White nu sunt socotite de-asupra Bibliei - ea fiind considerată un profet al timpurilor moderne. Cu atât mai puțin alte lucrări denominaționale, scrise de teologi și nu de profeți.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Există asemenea lucrări adventiste, corect?
Bineînțeles că există. Dacă aceste lucrări conțin idei nebiblice, pot fi denunțate ca false... orice om fiind supus greșelii. În schimb Biblia nu greșește, ea fiind Cuvântul lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Scrierile Sfinților noștri au aceeași greutate cu textul biblic, dar atenție, mă refer doar la Sfinții Părinți, mari dascăli și Teologi ai Bisericii. Nu orice preot, fie el și călugăr, se poate clasifica drept Sfînt Părinte, ca să luăm noi toți de bune părerile sale în materie de credință.
Asta am înțeles, dar vezi tu... adventiștii nu socotesc cărțile Ellenei White nici măcar pe aceeași treaptă cu Biblia. Biblia e totdeauna de-asupra. Dacă ați socoti și voi Scriptura de-asupra Patristicii ar fi deja un câștig. Un câștig pentru eliberarea ortodoxiei de învățături nebiblice și chiar necreștine.
Reply With Quote