View Single Post
  #3  
Vechi 11.11.2010, 10:06:04
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Salut

Citat:
Īn prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Fiind crestin-ortodocsi, este de neaparata trebuinta a citi "Biblia" editata cu "Binecuvantarea Sfantului Sinod".
O scurta intrebare:Biblia ortodoxa versiunea Anania in ce raport se afla fata de Biblia editata cu ,,Binecuvantarea Sfantului Sinod" ?

1.Este o varianta alternativa,cu aceiasi autoritate, recunoscuta de Sinod
2.Reprezinta doar efortul autorului si nu are aceiasi autoritate
3.Este o completare(?)la versiunea oficiala
4.Se folosesc ambele in acest caz?

Intreb asta pt ca Versiunea Anania a folosit drept surse mai multe surse ,pe metoda comparativa,printre care sunt si unele pe care le folosesc si eu: ,,The Holy Bible. King James Authorised Version". Oxford University Press 1977 si ,,The New Oxford Annotated Bible". Revised Standard Version. Oxford University Press 1977

Cine doreste sa citeasca introducerea la Versiunea Anania.De aceea intreb:care este raportul dintre Versiunea Anania si Versiunea Sinodala?

PS>UPDATE.

M-am lamurit singur.Cu multumiri.Versiunea Anania este editia jubiliara a Sf.Sinod din 2001.Adica are aceiasi autoritate ca si versiunea sinodala, fiind o editie aprobata de Sf.Sinod.In esenta este una si aceiasi Biblie cu mentiunea ca in anumite pasaje IPS Anania a tradus dintr-o alta perspectiva,nu neaparat diferita ca esenta ci mai mult ca interpretare a contextului(de ex:a se vedea in acest sens Luca 2:7 din versiunea Sinodala in comparatie cu Luca 2:7 din versiunea Anania).Ambele versiuni sunt in circulatie(Sinodala si Sinodala-Jubiliara-Anania),ambele sunt aprobate de Sinod,au aceiasi autoritate din ce vad,sunt folosite ambele de catre credinciosii ortodocsi si cu asta m-am lamurit cu privire la intrebarile mele 1 si 4.Intrebarea nr.2 nu mai este de actualitate(logic) iar intrebarea nr.3 nu este momentul sa o analizez acum si oricum nu este treaba mea.Mai aveam si intrebarea nr.5 dar consider ca pentru moment am avut suficiente intrebari asa ca ramine cu alta ocazie.

Toate cele bune

Last edited by Scotsman; 11.11.2010 at 15:12:30.
Reply With Quote