View Single Post
  #5  
Vechi 04.12.2009, 22:58:05
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Acum 2 saptamani parintii mei au poposit din nou la Stejaru, va scriu ce am aflat de la ei si de la Maica Ambrozia..

Maicutele erau tare ocupate, au reusit sa termine o parte din lucrarile de renovare a bisericii, dar inca mai au mult de lucru. Persoanele care au platit mana de lucru si materialele se pare ca momentan nu mai pot ajuta, dar vor relua cu ajutorul Bunului Dumnezeu in februarie munca.

Nu au reusit sa stranga suficient de multi bani incat sa cumpere o centrala, motiv pentru care se incalzesc cum pot folosind calorifer electric. Nu au reusit sa cumpere un hidrofor, dar au o pompa de care se folosesc pentru a avea apa.

Parintele care facea slujbele a fost trimis la manastirea din Dorna Arini, maicutele ramanand deocamdata fara preot..

In concluzie, maicutele de la Stejaru au nevoie de ajutorul nostru financiar pentru a putea continua renovarea bisericii si a achizitiona o centrala termica, si de rugaciunile noastre, au mult mai multe ispite decat noi mirenii..

Pomelnicele le putem trimite pe adresa pe care am scris-o mai sus, putem preciza daca vrem sa fim pomeniti la Psaltire, Acatiste, Sfantul Maslu sau Sfanta Liturghie(atunci cand va veni noul preot)..Deocamdata maicutele fac slujbele la acre nu au nevoie de preot..Putin cu putin pot aduna si maicutele banuti ca sa termine biserica, iar noi ne putem construi o casa in ceruri

Doamne ajuta!
Reply With Quote