View Single Post
  #5  
Vechi 08.02.2014, 22:46:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Orice parinte ar trebui sa stie ca educatia care o poate oferi unui copil se da pana la o anumita varsta.
Dupa care copilul actioneaza in baza ei si schimbarile sunt prea putin posibile.

Daca parintele nu reuseste sa inteleaga asta, povestea se termina prost.

Chiar daca l-ar determina pe fratele tau sa se insoare, chiar daca si-ar gasi o femeie buna, el avand o mentalitate de desfranat, casatoria ar avea prea putine sanse de reusita.

Nu poti schimba peste noapte mentalitatea unui om fara Dumnezeu, de fapt nu prea o poti schimba deloc, doar esecurile si suferinta care deriva din ele mai pot schimba ceva.

Sau poate prezenta unei persoane cu o viata duhovniceasca in sensul autentic al cuvantului ar putea produce in timp schimbari, poate chiar radicale.

Altfel, nu prea vad.
Mama si bunica asteapta practic imposibilul, nefiind cred din cale afara de credincioase si impartasind practic aceeasi mentalitate: sa se casatorasca, fie ce o fi, oricum o fi, ca daca se casatoreste treaba e ok, chiar daca mentalitatea asta a fost contrazisa de experienta de viata a mamei tale.

Oferindu-i si foarte mult dpdv material. foarte putin educational si ferindu-l de o interactiune directa cu viata, nu prea cred ca e foarte dispus sa ia viata in serios.
Apropo, el lucreaza?
Cat castga?

Un lucru care nu mi-l explic este cum de tu, desi ati avut aceeasi mama, se pare ca ai o cu totul alta mentalitate decat el..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.02.2014 at 22:49:04.
Reply With Quote