View Single Post
  #9  
Vechi 09.02.2014, 15:58:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Eu am avut sansa de a creste cu ambii parinti. Adica fratele meu a ramas la bunica, mama s-a recasatorit si m-a avut pe mine. Eu am avut parte de toata grija si educatia lor. Fratele meu a crescut fara tata, si fara nicio imagine paterna afara de nasul sau pe care il vedea din cand in cand. Cred ca si fata de femei a dezvoltat o imagine negativa, ca am impresia ca nu prea stie sa respecte o femeie.
Mama ta dupa ce s-a recasatorit, nu l-a luat acasa, de la bunica?
Atunci e de inteles imaginea negativa despre femei.

Citat:
El lucreaza ca agent de paza. Probabil ca are un salariu de 9 milioane. Mama alearga cu sacosele la gara sa-i duca mancare cand pleaca acasa la tara (ca el face naveta), deci asa e ca nu prea ia viata in serios. Mamaia ii face cald si il spala,mama alearga la el cu mancare.
Clar, nu o sa-i fie niciodata recunoscator pentru asta, cumva o considera datoare pentru ca l-a abandonat.
Iar cu sfaturile la fel, ce vinie de la ea, cred ca respinge instinctiv.

Poate ar trebui sa-l lase in pace, sa se descurce singur, poate asa ia viata mai in serios.

Citat:
Ce ziceti dvs i-am explicat si eu mamei, ca nu mai poate sa-l "educe" acum, ca e mare. I-am zis in gluma "pune-i lanturi, sa nu se mai duca la fetele alea". Dar ea sufera sa-l vada asa, adica eu o vad cum tipa cand imi povesteste, era terminata cand am vorbit cu ea.
Lui n-are ce sa-i faca, dar s-ar putea schimba pe ea, daca s-ar cai de greselile din trecut, si-ar centra atentia pe relatia ei cu Dumnzeu, rugandu-se si pentru indreptarea fiului ei, ar fi mai linistita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote