View Single Post
  #5  
Vechi 10.02.2009, 22:11:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 3 ( Un psalm a lui David )

Doamne, multi imi sunt vrajmasii ! ...Ei sunt multi fara masura / Si asupra mea se scoala, cu netarmurita ura ! ... / Fara suflet, ei intr-una striga sufletului meu: / Mantuire pentru tine, n-are sfântul Dumnezeu ! / Dar Tu, Doamne, mi-esti de-a pururi sprijin viu pe-al vietii munte ; / Tu esti slava care-nalta sus intr-una biata-mi frunte ! / Cu-al meu glas, eu catre Domnul, am strigat de pe pamânt / Si mi-a auzit strigarea sus in muntele Lui sfânt ! De aceea, fara grija, m-am culcat si-am dormit greu, /
Fiindca Domnul, zi si noapte, e apărătorul meu ! / Nu m-oi teme niciodata, deci, de multele popoare / Care vin de pretutindeni, chibzuind sa ma omoare... / Si pe mine, de urgie, mântuieste-mă -mereu, / Că tu palmuiesti obrajii celor rai fara masura / Si puterea Ta cea mare, le zdrobeste dintii-n gura ! / De la Tine, Doamne, vine mântuire si-ndurare, - / Da poporului Tau pururi a Ta binecuvantare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote