View Single Post
  #7  
Vechi 12.02.2009, 22:30:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 5 ( Un psalm a lui David )

Doamne-asculta-a mele graiuri și-ntelege, Doamne sfinte, / Geamătul ce-nalț spre Tine si suspinul meu fierbinte ! / La rugarea-mi ia aminte, Doamne si-Imparatul meu, / Că smerita rugaciune catre Tine indrept eu ! / Glasul meu Tu auzi-vei, Doamne sfinte, dimineata : / Inaintea Ta eu sta-voi si-astepta-voi toată viata ! / Că Tu nu esti Dumnezeul cărui făr -de-legea-i place,- / Si vicleanul, lânga Tine, adăpost nu-si poate face... / Cei trufasi n-or avea parte : ochii Tai preasfinti sa-nsele, / Fiindca Tu urăsti de-a pururi pe toti cei care fac rele... / Piara , Doamne, mincinosii, ucigasii, toti viclenii : / Iadul sa le fie vatra, sa-i inghita focul Ghenii ! / Iara eu, prin marea-Ti milă, voi intra-n lacasu-Ti sfânt, / Ma voi inchina cu frica in biserica Ta , frânt ! / Pașii mi-i calauzeste-n căile dreptatii Tale / Si , - vrajmasilor in ciuda, -netezeste-mi a Ta cale ! / Caci, in gura lor, Stăpâne, adevar nu-i niciodată ; / Inima lor totdeauna e capcană-ntunecată ; / A lor limbă, lingusire are-n fiece cuvant / Si gâtlejul lor inr-una este un deschis mormânt ! / Osândeste , Doamne sfinte, păcătoasa lor grămadă ! / Cu nebunele lor gânduri, pe vecie fa-i sa cada ! / Prabuseste-i in multimea de păcate fara număr, / Că s-au razvratit Stapâne, si -mpotriva Ta pun umăr ! / Se vor veseli atuncea toti cei ce se-ncred Tine / Si, cât veacurile toate, bucuria lor va tine ! / Lăuda- se- vor cu Tine, cât vor viețuî pe lume, / Toți acei care iubire poarta sfântului Tău nume / Că Tu, binecuvântare, celui drept ii dai sub cer / Si- L inconjuri cu iubirea-Ti, ca-ntr-o platoșă de fier !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote