Subiect: Numele copilului
View Single Post
  #2  
Vechi 25.03.2010, 22:10:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Noi am dat numele primului copil cam asa:
Ne-am uitat la liste de nume din calendar si am notat numele care ne-au placut (unele si pentru sonoritate, altele pentru ca iubeam in mod deosebit acel sfant)
Pe urma din acestea am ales unul care s-a nimerit sa fie numele unui bunic de-al meu pe care l-am iubit mult, si care inseamna (in greaca) ceva important pentru noi.
Acel nume este purtat de vreo 20 de sfinti, si l-am ales pe cel care ne-a ales - ne-a facut cu ochiul, ca sa zic asa, in felul lui.

Pentru al doilea copil (care urmeaza sa se nasca vroiam sa alegem un nume al unui sfant local (din Belgia), adica din primul mileniu, cand sfintii de aici erau in aceeasi biserica cu noi.) Pentru asta am procedat cam la fel. Am citit vietile sfintilor ale caror nume ne-au placut, si am ales...

Casiana, ai sa vezi, optiunile tale se vor mai schimba, si pentru ca si sotul tau va avea preferintele lui, si penru ca te vei mai schimba tu, si pentru ca poate 'iti va face cu ochiul' un sfant sau altul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote