View Single Post
  #7  
Vechi 20.07.2012, 14:29:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Si totodata una din minunile perene ale Bisericii.
Si zicem: "Pentru rugaciunile sfintilor parintilor nostri, Doamne..." si altele asemenea.
Toate rugaciunile noastre de la slujbe sunt intemeiate pe aceasta credinta, nu doar Botezul.
Noi credem ca rugaciunile noastre pentru semenii nostri (inclusiv pentru cei raposati) sunt ascultate de Dumnezeu. De aceea, deseori, zicem unii catre altii: "roaga-te si pentru mine!"...

Credinta noastra pusa in lucrare, la rugaciunea colectiva si individuala, in folosul nostru si al semenilor. Comuniune vie, sfintitoare si mantuitoare. Asta e Biserica lui Hristos!

Slava lui Dumnezeu!
Da, așa este.

Eu am vrut să subliniez importanța rugăciunii noastre pentru semenii de alte confesiuni, chiar și atei de-ar fi. Pentru credința noastră Domnul îi poate ajuta pe ceilalți, indiferent de convingerile lor, dacă noi nu avem dubii în privința asta.

Mai demult am sunat la "Duhovnicul de la miezul nopții" de pe TVR2 și l-am întrebat pe preot în direct dacă aș putea merge la un Maslu cu o persoană bolnavă chiar dacă aceasta nu este credincioasă. Mi-a confirmat că da, pot; pentru credința mea, Domnul o poate vindeca.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote