View Single Post
  #2  
Vechi 01.09.2010, 02:14:06
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Tipic, tipic, dar la inima nimic!"
Mi se pare ca se duce o propaganda de tot... rahatul. Nu cred ca fac valva cei ce merg regulat la Sf. Liturghie, ci tot cei stapaniti de gustul galcevii. Nu va mai cramponati de "drobul de sare" si mai ales nu mai dati atata importanta unui lucru total abstract: buletinul de identitate. Pana si Maria si Iosif au trebuit sa mearga sa se inscrie, pentru ca asta face parte din legea si evidenta Omului. Iar daca ESTI OM, trebuie sa traiesti ca oamenii. De ce se face asemanare cu vaccinurile. Ne baga cineva cipul in vena? Nu. E doar un obiect de identitate. Daca vrei sa "nu existi", nu te poti alatura nici macar unei manastiri, fiindca si acolo exista o evidenta stricta.
Unui crestin adevarat nu are de ce sa-i fie teama, nici chiar daca ar fi sa-si priveasca moartea-n fata. Daca exista o framantare, aceea trebuie sa vina de la fiecare pentru propria mantuire, nu cum sa se fofileze de la buletinul cu cip.
Ce inseamna un cip? Citi dintre voi nu are un cont in banca si un card bancar? Cati dintre voi nu are un abonament la un telefon mobil, care si ala contine un cip? Cati dintre cei ce folosesc o masina, nu au un GPS? Parca am intrat acum in padure cu toporul si ne facem cruce cand descoperim ca altii taie copacii cu drujba!
Oameni buni, cautati in interiorul vostru samburele discordiei care-i cel mai periculos dintre cip-uri, nu aplecati urechea la tot felul de zvonuri menite sa faca orice din mintile voastre, numai sa le tina ocupate in afara rugaciunii, a caintei si smereniei!
Reply With Quote