View Single Post
  #34  
Vechi 18.01.2012, 16:24:56
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Oare daca institutia papala este oarecum eronata chiar demonica sa zicem Dumnezeu chiar este legat de maini si de picioare si nu poate binecuvinta enoriasii care s-au nascut catolici si care habar nu au care este dferenta intre dogmele noastre?
oare nu i poate iubi fara sa tina cont de diferente? Eu cred ca El este capabil de o asemnea iubire si capacitate de binecuvintare. Cel putin Dumnezeul atotpuernic in care cred eu poate acest lucru nefindus-i nimic imposibil in conditiile in care chiar si pe cei necerdinciosi ii iubeste si ii binecuvinteaza fara ca ei sa stie-tocmai pentru ca este invizibil.
iar daca ceva este vizibil sint roadele individuale-fie credincios fie necredincios.

Dumnezeu nu se uita la fata omului nici la credinta ci la suflet si fapte , la traire si la cit de intelept este omul -fiecare in parte si nu la gramada.

iar noi o s spunem dar Doamne noi am facut si am dres am scos draci in numele tau ,
Daca biserica si sinoadele vremurilor ar fi fost atit de infailibile nu ar fi trebuit inca din vremuri indepartate sa dea o anumita libertate religioasa Romei ca mai apsi sa fie portita de dezbinare a biserici care inca mai era Una.
poate daca ar mai fi fost inca un singur sinod al unui crestinism unitar nu ar mai fi fost posibuila nici Inchizitia si nici interdictia scripturii fara de mireni si deci nici prigoana unora care voiau sa studieze cu ochi lor fortindus-i sa creeze miscarea protestanta,
Si acum nu ne-am mai fi batut a chiorii in loc sa vedem la ce am ajuns in comun si sa pastram dragostea asa cum ne este porunca in ciuda unor nebuni care fac pe sfintii si care ne dezbina .

Fiindca daca vine acum Domnul nu o sa ne intrebe cit de mult am hulit pe alti crestini sau pe alte credinte sau necredinte ci cit de mult i-am iubit si i-am inteles , cit de bine am propovaduit adevarul Lui (nu al sinoadelor) poate nu atit pri viorba cit prin exemplu de traire fara partinire sau marire de sine fie ea si dogmatica..

iar noi o sa spunem ..dar Doamne noi am facut si am dres ,am luptat impotriva ereticilor , am scos draci in numele Tau si am ascultat de mai mari nostrii pusi de Dumnezeu .
iar El ar putea spune..Dar oare nu Eu v-am spus de lupi si de pui de cuci? oare degeaba v-am nascut intro tara in care ati invatat sa cititi singuri Cuvntul Meu in scrptura? Au oare ea a fost desfiintata de lupi?

Last edited by Mihai36; 18.01.2012 at 16:34:29.