Subiect: Postul meu ?
View Single Post
  #6  
Vechi 05.03.2012, 11:29:10
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am fost acuzata ca datorita acestor preocupari nu ma concentrez sufiecient pe gasirea unui loc de munca, devenind astfel o povara pentru cei apropiati.
Iata pe cineva care pune punctul pe "I". Sunt incredintat ca in situatia ta sunt foarte multi, nu neaparat care frecventeaza acest forum, ci doar un astfel de mod de... socializare, sub diverse pretexte si motivatii. Putini sunt cei care constientizeaza ca de fapt acesta este glasul sirenei care ne cheama mereu, chiar daca noi incercam sa cautam altceva, o idee, o nisha in lumea celor care au reusit. Ce trist... Nu reusim nimic: nici sa aflam ce dorim, nici sa ne rugam cum trebuie, cat despre relatiile cu cei din jur ce sa mai vorbim? Ne invartim asadar intr-un cerc vicios, in ciuda faptului ca noi ne consideram oleaca vrednici macar pentru faptul ca dam celorlalti "sfaturi bune"...

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De asemeni cred ca gresesc asteptand sa ma ajute "Dumnezeu" sa trec peste asta, atata timp cat eu nu stiu ce sa fac efectiv, concret, ce masuri sa iau
Fara Dumnezeu, nimic nu putem face, dar intratul pe forum sau pe alte retele de socializare, nu e voia Lui. Sau cel putin NU ASA. Dumnezeu este singurul care ne poate ajuta, mai ales prin Preasfanta Fecioara sau Sfintii mijlocitori. Este Postul Mare. Ce poate fi mai folositor decat sa te rogi cu lacrimi pentru ceea ce vrei (daca intr-adevar vrei). Fara post si rugaciune, e greu de crezut ca vei gasi ceva pe masura gandurilor tale. Fa asta si raspunsul nu va intarzia, dar ia seama dupa aceea sa nu-ti fie tie mai rau, daca uiti sau eviti sa faci ceea ce trebuie. Vorbesc din experienta.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu stiu daca nu cumva ar fi indicat sa cer stergerea contului.
Cunosc useri care au procedat asa (sau au renuntat sa mai intre, dar e mai greu fiindca tentatia este uriasa) si "le-a reusit". Nu e obligatoriu. Tot Dumnezeu e cel ce vede si oranduieste. Totusi puterea, chiar daca vine de la Dumnezeu, TU esti forta motrice. Vointa pe care o dai se va intoarce insutit. Deocamdata se pare ca NU AI INCREDERE. In tine si deci in Dumnezeu. Nu-ti cere nimeni sa minti, ci sa crezi ca ceea ce iti doresti, Dumnezeu desavarseste, nu fiindca meriti sau ca esti capabila, ci fiindca isi face mila de tine.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
As vrea sa fac ceva macar sa nu se mai vada in calculator ca am accesat forumul...
In concluzie "postul meu" ar trebui sa fie unul in care sa imi concetrez toate eforturile (...) pe gasirea unui loc de munca.
Daca ar fi sa poti sterge, poate ar trebui sa stergi alte posturi si nu asta. Acesta este un strigat disperat dupa ajutor si iata, il vei avea (multi ne vom ruga pentru tine, doar ca nu-ti stim numele de botez). Nu trebuie sa-ti fie rusine si repet: nu esti singura in situatia asta. Mi se pare ca si fratele Ioan Cezar e intr-o situatie oarecum similara si inca multi, doar ca le este rusine sa spuna, poate si din mandrie... Mergand uneori pe la Sfinte Masluri sau pe la manastiri, am auzit de multe ori facandu-se rugaciuni pentru aflarea unui loc de munca. Dar inainte de toate, rugaciunile preotilor sau a oricarui alt rugator, nu aduce nimic nou daca noi insine suntem cu mintea imprastiata si nu stim ce vrem. Dumnezeu ne da, dar macar de traista sa ne ingrijim si noi... De vei face voia Lui, vei fi cu adevarat... binecuvantata. Doamne ajuta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote