View Single Post
  #3  
Vechi 07.03.2010, 00:17:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim mult, Magda, pentru initiativa ta. Am citit pe nerasuflate viata Sfantului Fanurie, despre care marturisesc ca n-am stiut nimic pana in aceasta seara. Redau mai jos ceva esential, iar pentru cei ce vor si restul vor gasi aici si aici.

(...)Sfantul Fanurie a cerut atunci voie sa-si faca ultima rugaciune si s-a rugat astfel: "Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai miluit pe acestia care au facut plangere si strigare, fa ca tot cel ce va face o turta cu ulei si zahar, sau o placinta si o va da saracilor sa fie ascultat in orice durere dreapta va avea. Aceasta zic sa fie pentru iertarea pacatelor mamei mele, care a murit pacatoasa."

Si atunci s-a facut tunet din cer si s-a auzit glasul Domnului astfel: "Fie Fanurie dupa cuvantul tau si tot cel ce te va chema pe tine in ajutor sa fie ascultat de Mine si tu vei fi ajutorul celor din nevoi."
..........................
Turta se face de noua ori si se imparte numai saracilor, iar dupa ajutorul primit, se face pentru sfantul, o placinta mai mare, cel in nevoie, ostenindu-se cu maniile sale - si tot la saraci sa fie impartita cu multumita, sfantului. Pomenirea acestui sfant mare Mucenic Fanurie, se savarseste la 27 august, iar turtele se pot face, in afara de Duminica, in orice zi.

Multe sunt minunile sfantului dupa ducerea de la noi, atat celor din veacurile acelea, cat si noua, care ne-am invrednicit a-l pomeni cu turte si placinta, caci cu adevarat - aratare - este ca celor ce il cheama cu credinta, li s-a aratat ori sfantul, ori implinire in cererile lor. Amin.


Dumnezeu sa ne ajute sa aflam despre vietile a cat mai multi Sfinti grabnic ajutatori care sa ne fie de folos la nevoi si necazuri!
Reply With Quote