View Single Post
  #5  
Vechi 30.03.2009, 19:31:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am vazut ca acest termen a patruns si prin BOR.
O maica foarte celebra prin BOR - Maica Siluana - chiar face seminarii de inteligenta emotionala.
[COLOR=green]Am citit, am vrut să știu ce înseamnă acest tip de inteligență, dar nu am înțeles nimic... Nicăieri nu am găsit o explicație, mai ales pentru cei care nu sunt de specialitate și nu cunosc anumiți termeni ori îmbinările de termeni.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]În altă ordine: observ o teamă vizavi de informare. Observ ca trebuie permisiunea cuiva de a sti, de a te informa, de a afla. Desi toti traim in sec 21, cu mentalitatea pe care o au, multi oameni apartin inca evului mediu. [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Nu este o rusine sa citesti, sa te informezi, sa stii mai ales ca acum, fiind liberi, dispunem de atat de multe mijloace de informare. Au murit oameni pentru ca noi sa avem acces la informație. Si ce fac unii? Se ofera incatusati unor dogme, ca niste sclavi ce se simt in interiorul lor, se intreaba daca duhovnicul le permite. [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Dar cei care se comporta ca niste sclavi pentru ca simt nevoia de stapan, stiu oare ce face duhovnicul in intimitatea casei lui? Cu ce drept cineva mi-ar interzice ori mi-ar impune mie sa fac niste lucruri? De ce ar trebui eu sa cred ca cineva stie mai bine decat mine ce e recomandat pentru mine.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Nu vom progresa pana n-o sa renuntam la mentalitatea de sluga pe care regimul comunist a implementat-o atat de bine unor categorii de oameni...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu vom fi nici oameni buni și nici buni crestini fara informatie. Stiind multe, putem alege ce e mai bine pentru noi. Putem vedea ce e rau, de ce e rau si-n felul acesta avem posibilitatea sa ne ferim...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote