View Single Post
  #7  
Vechi 31.12.2011, 20:47:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In concluzie:

1. Exista un ordin nou al Sinodului (cel scris mai sus de Cristiboss) conforma caruia nu este bine totusi sa se citeasca aceste molifte pe 1 ianuarie.
2. Ce fac preotii si cum se pregatesc nu stim noi si nu ne priveste.
Dar: din ceea ce scrie Zaharia aici ma nedumereste tot mai rau.
Adica in perioada de frupt preotii se impartasesc fara a tine post?
Iar mirenii sunt mai vrednici si mai cu mot si trebuie sa tina cat mai mult post si in frupt.
Pe urma nu inteleg cum este cu postul asta de numai pana la ora 24:00. Eu stiam ca la impartasanie te duci cu burta goala de cu seara si pana o primesti, fara apa, fara mancat, fara medicament. Asa am invatat.
Vad ca este prost. (seara fiind max. ora 20:00h).
Atunci sa ne revizuim atitudinea si sa mancam pana la ora 24:00h.
Eu nu pricep cum este cu postul in saptamana asat de harti, cu Craciun si revelion. Mancam, dar nu mancam, num ai pana la o ora. Ori e post, ori nu e.

Care este explicatia asta cu ora 24:00h?

3. Nu este vorba sa umblam cu buletinul in mana.
Adminul da gir oricui scrie ceva frumos si corect. Si eu as putea sa scriu articole, dar n-as indrazni. Iar daca as scrie langa nume ca sunt un simplu laic si scriu ceea ce pricep eu si imi place.

Si Zaharia: te inseli daca tu crezi ca adminul stie ce scriem noi. Ceea ce contravine dispare urgent si autorul este banat.
Si mesajul de mai sus a fost completat prompt si multumesc. Nu pusesem linkul la articolul cu pricina.
Si nu e chiar asa: nu ne putem lua chiar asa dupa oricine care scrie ceva.

4. Nu stiu de ce ma tot batjocoreste Zaharia la fiecare mesaj. Eu am scris doar ca mi s-a parut interesant si corect articolul. Si nu vad ce atata secretomanie. Ce e rau sa scrie cine este: medic, profesor, preot, teolog etc.
Nu i se intampla nimic.
Si avem dreptul sa judecam orice pe lumea asta. Parca aveam liberul arbitru chiar si in credinta...
Asa ai apucat sa intelegi de la inceput cum ca te-as batjocori si acum asa ti se pare de fiecare data orice as scrie . Eu nu tin neaparat sa te conving ca vorbesc f. serios (critic si apreciez toate lucrurile la fel de serios si cred ca si in aceiasi masura) si ca nici pe departe nu te batjocoresc dar daca tu vrei sa-ti duci supararea asta in spate , atunci du-o cit voiesti tu . Este grea ... dar daca asa voiesti , eu nu am ce sa-ti fac !

Nu ai prea inteles mare lucru din ce am scris , pt. ca felul tau este de a te lasa f. greu convinsa de ceva .
Spuneai ca tu sti ca pt. impartasanie trebuie sa fi nemincat de cu seara , da ?
Ei, pt. a fi impartasit , deci retine aspectul , particularitatea corecta, nu trebuie sa fi mincat in ziua in care te impartasesti (impartasirea poate fi dimineata, la prins, sau seara). Cum se socoteste existenta unei zile in ziua de astazi , adica de cind pina cind tine o zi , ca sa sti in care maninci si in care nu .
Exista 2 moduri de a masura timul :
- ori ti ziua astronomica (adica de la ora 0.00 si pina al ora 24.00) asa cum tine si biserica in mod curent (biserica este integrata in societate si astfel tine aproape in totalitate rigorile societatii : ceasul, legislatia, invatamintul, calendaru,etc) si cum tine dealtfel toata oemnirea ;
- ori ti ziua liturgica , adica ziua incepe odata cu caderea serii si a vecerniei si dureaza pina in ziua cealalta la vecernie . acest mod de a masura timpul este extrem de rar intilnit si cu predominenta in viata monahala .

Asadar , daca ti ziua astronomica , atunci este clar ca poti minca (dar nu te poti imbuiba cu mincare si bautura, pt. ca nu este recomandabil) in ziua anterioara impartasaniei pina la ora 24.00 a acestei zile, ca pina aici tine . De ce sa nu maninci de la lasarea serii ? Asa doar ca precautie ? Pai atunci poate ar fi potrivit ca sa fim si mai precauti si sa nu mincam nimic mai inainte cu 2 zile de impartasanie, nu ? Nu este insa obligatoriu ca toti care ne imparatasim sa mincam pina la ora 24.00 (asa cum ai inteles tu) ci fiecare face cum crede de cuviinta , dupa nevoi si dupa zelul de infrinare !
Deci corect, in ziua anterioara impartasaniei poti minca pina la ora 24.00 pt. ca in ziua urmatoare (care incepe dupa ora 24.00) sa ne putem impartasi .

Iti recomand sa urmaresti inca o data care este procedura de a publica articole. Cu timpul te vei lamuri si vei crede !

Sigur, avem liberul arbitru de a judeca si de a face judecati morale (ale faptelor oamenilor si ale lor insisi) pt. a putea deosebi astfel binele de rau , frumosul de urit (pina nu ii spui uritului pe nume nu ai de unde sa sti cum sa il deosebesti de frumos iar dupa ce ai deprins aceasta facultate mintala apoi ve sti sigur ca uritul nu este tot una cu frumosul !) si a intelege astfel viata .
Sunt totusi situatii in care sistemul critic propriu este mai putin vigilent fata de ceva bazindu-ne pe anumite asigurari subintelese sau dovedite despre calitatea buna a acestor ceva. Pt. asta am insinuat ca articolele postate pot fi luate de bune in proportie de 95%.
Nu stiu de ce nu ai inteles asa postarea mea ?

In orice caz sa nu uiti ca indiferent de taria mesajelor mele (taria si modul de exprimare cu care le sustin) nu am ca scop batjocorirea vreunui user . Nu acesta este scopul meu aici pe forum !
Eu am treaba cu adevarurile care se vehiculeaza pe aici pe forum(ca ce sa ne facem cu minciunile ? de acestea suntem satui sau ar trebui sa fim satui cu totii) , cu inselarile despre care nici nu banuim ca am fi in ele si despre stratagemele de la inceput gindite si puse in joc pt. situatiile in care nu suntem adulati sau lingusiti sau macar incuviintati asa cum ne dorim noi !
Cinstea si dreptatea trebuie sa fie trasaturile de baza ale oricarui om si nu ambitiile , orgoliile, fronda si emotivitatea calculata ... iar dupa ce am deprins bine a fi cinstiti si a vorbi numai adevarurile care se cad apoi putem trece si la invatarea iubirii aproapelui . Daca ne priponim in iubire de la inceput (din mindrie desigur) raminem saraci ca isvorul secat traind falsa impresie ca ce iubitori de aproapele si nejudecatori ai lui mai suntem noi .
Asadar , acesta este un indemn fratesc la luciditate si reconsiderare... desigur daca si doresti !

Si chiar si asa socotindu-ma , iti doresc un an nou mai bun , cu belsug si spor binecuvintat in toate lucrurile bune , cu pace si bucurie multa in sinul familiei tale !
La multi ani !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.12.2011 at 21:10:34.
Reply With Quote