Subiect: nunta crestina
View Single Post
  #124  
Vechi 12.09.2011, 14:00:59
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Pentru ca stiu ca asa trebuie si stiu ca asa sfatuiesc Preotii. :D Ce cred: de exemplu, cruciulita simpla pe care o purtam in mod normal nu este una oarecare, ci de la Biserica, sfintita. Si probabil cea noua, nefiind de la Biserica, trebuie sa mergem s-o sfintim ca sa aiba aceeasi valoare spirituala.

Ma gandeam, de obicei, din cate stiu, cruciulita se sfinteste in Biserica. Dar sa zicem, tu iti sfintesti casa inainte de nunta? Sau vine Preotul pe acasa? Ca asa, atunci cand vine, iti pui si lucrurile la un loc sa le sfinteasca, si gata. Bine, probabil nu la asta s-a referit prietena. Oricum, intreba-l pe Parinte.
din pacate nu avem timp sa facem si slujba de sfestanie inainte de nunta, sper sa reusim cat mai repede dupa sa facem si acest lucru. Si as vrea eu sa-l intreb multe pe parinte dar nu am reusit deloc sa ajung pe la el. Noul duhovnic are biserica destul de departe de zona unde locuiesc eu si-mi e peste mana sa ajung mai des pe acolo
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote