View Single Post
  #4  
Vechi 02.01.2012, 09:55:16
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Eu personal nu pot sa pun o stampila pentru ca la fel ca si acel barbat nu am toate datele iar ca sa presupun pe baza unui sablon iar nu este de bun simt.

Nu cunoastem cu exactitate nici relatia acelei batrine cu biserica si cu Hristos. Nu stim daca are sau nu daruri de la Dumenzeu si nici masura in care El o iubeste incit sa o considere intre cei alesi.
In trecut am facut o asemnea greseala in legatura cu o crestina cu daruri de vindecare prin puenrea palmelor- eu am presupus gresit lucruri rele despre ea si apoi am regretat.

Uneori se poate intimpla ca chiar si preoti care scot draci in numele lui Iisus sa aibe anumite erori de care ei nu-si dau seama si peste care Dumnezeu la Judecata nu va mai putea trece.

Ceea ce stiu insa este ca o credinta ar trebui sa iti rezolve si problemele din viata de zi cu zi. Nu spun ca Biserica , un preot bun si citeva lucruri simple nu ar fi putut sa rezolve problema caci se cunosc multe cazuri in care preoti priceputi au rezolvat posesiunile otravirii cu Mercur.

Insa daca cercetam mai mult practicile ascunse vom observa ca doar aparent sint folosite puterile rele pentru rezolvarea oricaror probleme si ca in realitate majoritatea sint rezolvate tot prin rugaciuni si apa sfintita care este nelipsita si luata tot de la biserica.
Nici macar pentru citirea viitorului nu ii este la indemina oricui sa il afle prin inermediul raului insa f usor este sa se afle trecutul .

Tocmai de aceea majoritatea persoanelor apeleaza pentru aflarea unor realitati la metode suplimentare asemanatoare cu metoda marinarilor de pe corabie care au aflat consultind sortii care este cauza furtunii si odata aruncat vinovatul peste bord furtuna a incetat.

Sta la fel scrisca sortii divini nu sint pentru jocuri de noroc "ci pentru cunoasterea oamenilor" dupa cum spune un verset tot din VT.

Asta nu inseamna automat ca intuitia feminina, darurile de cunoastere , micile revelatii nu pot fi daruite de Dumnezeu Duhul Sfint oricui doreste mergind oriunde si la oricine voieste El dincolo de orice taine si de orice canoane .

Diferentierea , deosebirea intre duhurile rele si duhul sfint ca si deosebirea adevarului de fals nu ar trebui sa se faca pe baza unor sabloane dinainte stabilite sau rationamente logice in baza unei precunoasteri ci cu ajutorul darului deosebrii duhurilor si al adevarului -care patrunde in realitatile nevazute noua si de acolo de ofera informatia sigura- dar sfint pe care ar trebui sa il aibe nu doar orice membru al sinodului dar si orice preot si chiar orice mirean despre care se presupune ca odata botezat cu duh are si el duh sfint care ar trebui sa il faca capabil de lucrari sfinte si purtator de daruri sfinte.
Rationamentul logic pe baza unei precunoasteri nu este in realitate darul duhului sfint caci un astfel de rationament il pot face si cei fara daruri si chiar si un computer cu o imensa precizie si care cu siguranta este lipsit de orice partinire.

Last edited by Mihai36; 02.01.2012 at 10:09:30.
Reply With Quote