View Single Post
  #18  
Vechi 22.02.2024, 16:33:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu mai știu frate exact la ce te referi, faptul că atunci când era Alin B nu mă supăram pe el ?
Concret la David m-a enervat că vedeam exact cuvintele cheie acele triggere din narațiunile manipulatorii ale lui bot, cartianu presa haștag rezistă care e cea mai urâtă fațetă a neosecurității pt că sunt oameni foarte cinici și au un sânge rece în a demoniza imaginea unui om sau a batjocori principii.

Jegurile astea aprobau austeritatea lui Boc și Băsescu când au plecat 2 milioane de români peste granițe și s-au distrus localități întregi, s-au închis spitale în timp ce ei furau miliarde.



Eu nu cred că George Simion e un demagog, încă de pe băncile liceului s-a implicat am văzut filme mai vechi când el strângea cărți pt singurul liceu cu predare în română din Tiraspol, omul ăsta are o zbatere sinceră în lăuntrul lui legată de România a văzut țara în lung și în lat de zeci de ori, știe toate comunitățile istorice.

Câteodată îmi aduce aminte de spiritul lui Eminescu care dormea prin căpițe de fân și hambare bătea țara la pas, vorbea cu țăranul, cu meșteșugarul, cu ciobanul cu omul de rădăcină al românismului, culegea suspinul românului, doinitul lui, dorința lui spre infinit, legătura cu cerul.
Ma refer la faptul ca inainte era pe forum o atmosfera agresiva, tot timpul, intretinuta de mai multi useri. E cel mai agresiv mediu pe care l-am intalnit pana acum. Numai tu nu vedeai nimic si ti se parea normal, ii si apreciai pe userii care creau acea atmosfera, gen AlinB.
Nu stiu cine e bot, pe Cartianu il stiu, dar tu reduci la doi oameni critica fata de Simion, cand il critica toata tara. Demagogii si partidele populiste au succes cand e o stare de nemultumire si par varianta cea mai buna, cand sunt, de fapt, varianta cea mai rea. Iar starea de nemultumire este si creata artificial, partial. Cei ce s-au dus si lucreaza in strainatate compara conditiile de acolo cu cele de la noi, dand vina pe conducere ca nu suntem la nivelul lor. Ceea ce e gresit, noi nu ne putem compara cu tarile din vest, ne putem compara doar cu fostele tari comuniste, in acest moment. De exemplu, acum 20 de ani Ungaria avea PIB-ul de 2 ori mai mare decat al nostru, acum noi il avem de aproape 2 ori mai mare decat al lor. Nicio conducere nu poate aduce o mare imbunatatire, o sa progresam cam in acelasi ritm. De aceea sunt demagogi cei ce spun ca vor aduce un mare salt inainte, doar daca ei vor ajunge la conducere. AUR a fost creat ca o miscare pentru unirea Basarabiei cu Romania, au inceput sa aiba sustinere odata cu adoptarea populismului si demagogiei si axarea pe politica interna.
Reply With Quote