View Single Post
  #2  
Vechi 29.07.2009, 00:48:32
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Azi am fost cu parintii mei la Schitul Stejaru. Nu am avut ocazia sa o cunosc pe maica Ambrozia, stareta manastirii, dar folosind numarul de telefon din mesajul anterior, am reusit sa vorbesc cu dumneaei astfel. M-a impresionat foarte mult prin blandetea vocii si prin intelepciune, mai ales ca are varsta de doar 25 de ani.

Va voi da cateva detalii pe care le-am retinut:

  • Manastirea este intr-un fost sat numit Stejaru, sat ce a fost distrus de comunisti pentru a fi plantat porumb pe acele pamanturi, dar revolutia a schimbat planurile. Drumul spre manastire nu este dificil, desi se afla pe un deal secetos, uitat de lume, unde nu pot planta macar un copac din cauza climei si a pamantului uscat. Manastirea nu are astfel decat cateva pasari in curte cu ajutorul carora reusesc sa se intretina cei 5 vietuitori si muncitorii care ajuta la renovarea bisericii. Nu exista nici un copac sau gradina. Satul Saraiu se afla in Harsova, la cativa km, pe drumul inspre Targusor (noi nu am stiut asta si am ajuns la hotarul cu Tulcea)

  • Li s-a promis construirea unei fantani mai adanci(30m) pentru a putea astfel cultiva ceva pe terenul manastirii, fantana existenta secand deseori mai ales daca este utilizata la udarea plantelor.

  • Recent au fost construite chilii si un paraclis langa biserica, cu ajutorul primarului Harsovei, din cate am inteles. Slujba se tine in paraclis.

  • Biserica este micuta, in renovare, trebuind schimbate mai toate in/pe ea, avand in vedere ca a fost lasata in paragina 30 de ani si ca niciodata nu a apucat sa fie pictata. Deocamdata, din pacate, reprezinta un cuib imens de porumbei. Are hramul Inaltarea Domnului.

  • Parintele duhovnic este tanar, si sta in permanenta la manastire(am mai fost la manastiri de maici unde parintele venea doar duminica pentru a sluji)

  • Am stat la slujba de seara si am fost foarte impresionati de viata acestor oameni care oriunde ar fi gasit un trai mai bun, dar au ales sa il slujeasca pe Hristos astfel, in lipsuri, ispite, chinuri, seceta, arsita, ger, viscol, etc

  • Am ramas impresionata de o racla cu Sfinte moaste: Sfantul Ioan Gura de Aur, Sfantul mucenic Haralambie, Sfantul mucenic Elefterie, si alti Sfinti neconoscuti de la o manastire de langa Iordan, sper ca nu ma insel.
  • Maica stareta mi-a dat adresa de email: ambrozia.gheorge@yahoo.com si a parut tare bucuroasa de "oaspeti" cand am sunat. Va puteti convinge daca ii scrieti sau o sunati.
Va recomand cu caldura sa mergeti, este un loc pustiu si care nu atrage ochiul prin frumusetea lui, dar atrage sufletul prin vederea modului in care 5 tineri vietuiesc, dificultatile lor, dar si ravna pentru Dumnezeu si ajutorul pe care Acesta il ofera acestor monahi.

Sunt convinsa ca orice donatie este binevenita, avand in vedere ca sunt la inceput de drum si le lipsesc multe din lucrurile pe care noi le consideram firesti in viata de zi cu zi. Sigur maica Ambrozia nu se va supara daca lasati acatiste pe email.
Parintele a spus ca vin foarte rar oameni, ca acum ceva timp au mai venit 2 familii care au spus ca vor reveni dar nu au facut-o inca ..

Sper ca nu veti ezita sa vizitati Schitul, mai ales daca sunteti din Constanta sau Tulcea..


Doamne ajuta!
Reply With Quote