View Single Post
  #1232  
Vechi 07.10.2009, 20:20:49
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Te-ai suparat cand am folosit expresia "ochelari dogmatici"?Cand am folosit aceasta expresie am vrut sa arat ca privesti totul cu deplina incredere cu ideile religiei adventiste,netinand cont si de contraargumentele lor.Dar nu am vrut sa te jignesc,nici pe tine nici pe Biserica adventista.Pai tot ce mi-ai spus tu sunt ideile sustinute de religia adventista.Pana si insinuarea,presupunerea invierii lui Moise.Ai spus ca eu scriu "nuvele" si ai respins vehement ideea mea ca Inchisoarea sa fie de fapt Locuinta mortilor,dar ideile tale nefondate biblic despre invierea lui Moise(desi Dumnezeu are puterea cum tu ai spus sa invieze mortii,dar asta nu inseamna ca gata,Moise a fost inviat)este sustinuta puternic.Este posibil,dar in Biblie nu se lasa nici macar un indiciu ca ar fi inviat Moise.Am spus "nuvela"despre Moise,privind in istorie nu numai la acea perioada.Stim si noi ca acum mormintele unor oameni au devenit locuri de pelerinaj,desi ar trebui sa privim doar spre Creator.Asa putea deveni si mormantul lui Moise.Este o ipoteza la fel de probabila ca si invierea lui Moise.
De la tine personal nu am auzit nimic al tau.Zi-mi si tu ceva de la tine daca spui ca nu tii cu dintii de nici o idee,pai spune-mi ceva nou,al tau.Cu oricare adventist as vorbi aceste chestiuni,mi-ar aduce argumentele pe care le aduci tu.Nu stiu cine a pus regulile referitoare la iad si suflet in Biserica adventista(asta ar trebui tu sa stii mai bine decat mine),am folosit exemplu Ellene White deoarece este mai cunoscuta,cel putin de mine dintre personalitatile adventiste.Si spune-mi ce vrei sa spui "prin insinuarile nejustificate sunt niste minciuni"?Ce insinuari am facut?Vad ca esti maestru in acuze,fara sa spui clar despre ce este vorba.Spune-mi si tu clar ca ti-am mai cerut asta ce "minciuni" spun.Cat despre versetul din Ezechiel,daca nici acum cand ti-am adus pasajul intreg tot sustii contrariul,nu stiu ce sa mai spun.Pai daca privesti obiectiv si detasat de orice convingeri,vezi clar ca s-a referit la oameni.Te consider totusi un om cult,cum este posibil sa nu iti dai seama?Cat despre versete despre"sufletul nemuritor" am umplut aici forumul de ele.Dar cine nu vrea sa vada,nu vede.
Iti mai aduc totusi inca un verset Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide SUFLETUL; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si SUFLETUL si trupul in gheena.
Te-am intrebat doar ce sa caute sufletul in gheena,daca el trebuie sa moara odata cu terminarea vietii?
Te consider o persoana inteligenta,chiar nu intelegi cat de clar aici vorbeste despre existenta sufletului dupa moartea trupeasca?Am spus ca privesti totul din prisma a ceea ce sustine religia adventista(desi te-ai suparat,nu ma convingi ca ar fi altfel).Daca ai fi obiectiv,ai privi altfel lucrurile.