View Single Post
  #7  
Vechi 02.04.2009, 07:15:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Imi puteti spune cum citim un acatist? Cu voce tare ori in gand, stand in genunchi, asezat sau in picioare, in fata unei icoane sau a Sfintei Cruci, cu o lumanare aprinsa sau tamaie alaturi?
In aceeasi ordine de idei... cand este recomandat sa citim un acatist? Dimineata, "pe nemancate", seara sau in oricare alta parte a zilei (cand avem timp)?

Va rog sa-mi spuneti daca exista "reguli" similare pentru citirea paracliselor.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, Doamne ajuta!
Am vazut aici multe raspunsuri, toate bune, si bine de urmat.

Acatistul = este un imn inchinat/dedicat unui anume sfant/sfanta
Rugaciunea Acatist este specifica sfantului/sfintei respectv/e.
Acatistul este dedicat - ca invatatura noua- vietii sfantului respectiv sau unei icoane, si este descris in acatist, deci este un mod de a invata cum a atrait acel sfant si cum a a devenit sfant, pentru un exemplu in viata noastra de zi cu zi.
In general se face pentru o cerere particulara, de ex: exista Acatistul Maicii Domnului- "Sporirea mintii" pe care-l face in general cel care are exmene, sau se face de catre altcineva pentru o persoana care sufera de boli mintale, sau il facem pentru noi pentru sporirea mintii nostre catre mantuirea sufletului.

Cind se poate face? Oricind. Este indicat in post, insa nu este necesar postul. Multi citesc acatistul sfantului a carui nume il poarta, multi au cereri particulare pentru sanatate etc.

Exista acatist pentru multi sfinti, zilnic putem face un acatist pentru sfantul sarbatorit in ziua respectiva, sau altii mai dau 40 de acatiste la manastiri, pentru mijlocirea unei probleme grave.

Paraclisele sint cantari, care se recita uneori cu preot, alteori se pot recita de catre mirean. Rugaciunea este mai scurta decit acatistul, insa foarte puternica, deoarece contine parte din Sfanta Evanghelie spre deoasebire de acatist care nu are acest continut al Sfintei Evanghelii.

Mie imi place Paraclisul al 2-lea al Maicii Domnului, facut zilnic dupa Psalmi, insa un paraclis in general se citeste la mare necaz/suparare.

Indiferent pe care vrei sa -l faci, e bine sa in "starea sufleteasca a penitentei" totale, si atmosfera de rugaciune cu luminare, icoana si tamaie.

Cam asta stiu eu despre acatiste si paraclise.

Sugestia lui Anne, este buna, cred ca multi duhovnici indica modul asta de a face acatistele, insa cum am spus, se pot face acatistele sfantului/sfintei din ziua respectiva sau un acatist particular pentru 40 zile.
Depinde de tine.
Postul nu este necesar, cum am mai spus, ins daca postesti este si mai bine, deoarece toti acesti sfinti ale caror acatiste/paraclise le citim au postit la viata lor, deci din respect pentru acel sfant/a hai sa incercm si noi cu post, mai bine.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote