View Single Post
  #9  
Vechi 02.04.2009, 19:48:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nu cred ca ar trebui sa ne punem problema de reguli, dar e bine sa ingenunchem, si sa citim acatistul in fata unei icoane, iar nu in baie, pe balcon, in fotoliu

Lumanarea nu e obligatorie, daca o aprinzi e bine, daca n-ai nu trebuie sa te opresti de la rugacine doar pt ca nu ai lumanare
Cat despre tonalitate, nush eu iti zic din propria experienta, uneori le citesc in gand alteori in soapta depinde de starea pe care o am, oricum imi intrerup de cel putin 2 ori acatistul pt a zice rugaciunea "Isuse Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma" asata ca sa alung gandurile desarte care ma cuprind in timpul citirii acatistului

Eu de obicei citesc zilinic acatistul Mantuitorului si al Buneivestiri nu mi-a recomandat nimeni, dar asa simnt eu si deasemenea cred ca sunt cdele mai importante acatiste

Apropo, am o meteahna daca se poate numi asa, nu sunt de acord cu acatistul Sf Cruci si nu-l pot citi nici sa ma impusti:)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote