View Single Post
  #31  
Vechi 08.09.2010, 12:24:36
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Din cauza pacatelor noastre noi nu putem vedea sufletele. Insa sfintii vad sufletele si mai mult se pot lupta cu diavolii cand acestea sunt preluate .
Aici e un videoclip in care parintele Ilarion Argatu povesteste cum a vazut un suflet dupa moarte:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/filme-...u-sufletul.php

Eu nu stiu filmul de mai sus e o minune de la Dumnezeu sau e o editare insa sufletele se pot vedea in mod normal de cei inaintati in rugaciune. Daca Dumnezeu lasat acest film spre invatatura ca o minune sau e editare, nu stiu.

La parastas sufletul vine fie din iad fie din rai. LA un parastas am simtit cum venea miros de mir si m-am gandit ca cel ce a murit a ajun in rai si am spus-o cu voce tare. preotul a intreba pe cei ce au facut parastasul daca sufletul a fost credincios si au raspuns ca da.

Eu nu garantez ca filmul e adevarat insa poate fi o minune a lui Dumnezeu ca mersul acestui suflet dupa moarte sa poata sa fie filmat.

Daca am fi inaintati la rugaciune am putea vedea sufletul dupa moarte.

Unii s-ar putea sa intrebe cum e cu interdictia de a vorbi cu mortii din Vechiul Testament?

Intelegerea mea e asta:
Noi in noua Lege devenim copii ai lui Dumnezeu prin botez si aceasta interdictie nu se mai aplica daca se foloseste rugaciunea. Ca si copii ai lui Dumnezeu , dupa botez , unii sfinti au fost chiar in rai si au vorbit cu sufletele de acolo. Interdictia ramane in folosirea spiritismului, magiei si a altor metode inafara de rugaciune.

Si eu m-am intrebat, ce au diferit cei care au servici stabil din jurul meu si le merge bine ca sa fac si eu la fel. Pana la urma am vazut ca cei din jurul meu carora le merge bine sunt cei ce mi-au gasit mie servici si la altii, adica sunt cei ce se lupta si pentru ceilalti.

Fa acest test si tu. Cum le merge la cei ce te-au ajutat sa-ti gasesti servici si cum le merge la ceilalti? Nu este diferenta mare? Tu cu cine vrei sa semeni? Daca nu poti ajuta cu servici, informatii, zbatere etc, cel putin roaga-te pentru cei ce nu au servici sa-si gaseasca sau pentru cei ce nu au servici bun si au mai rau platit sau cu probleme sa-si gaseasca unul bun.

LA fel cu mantuirea. Cei mai aproape de mantuire, care vorbesc cu Maica Domnului si vad miracole si sunt ajutati sunt cei ce se lupta pentru mantuirea celorlalti. Eu m-am intrebat oare ce au diferit cei ce vad miracole si m-am dus la un calugar e care stiam ca vorbeste de multe ori cu Maica Domnului si am vazut ca are apa sfintita tot timpul anului si apoi am dat un pomelnic si mi-a parut rau ca nu am scris pentru 40 de Liturghii si m-am intors sa scriu asta si un calugar de acolo mi-a raspuns, toate pomelnicele sunt citite , chiar si cele pentru o zi nu de 40 de Liturghii ci mult mai mult chiar daca omul nu cere asta. Deci prin ajutorul pe care il dadea cu rugaciunea oamenilor iata ca s-a invrednicit sa aiva aceste miracole, ma gandesc eu. La fel o femeie care ii ajuta pe altii sa dea milostenie si a facut o organiztie caritabila ortodoxa s-a invrednicit sa o vada pe Maica Domnului.

Deci ajuta caci vei fi ajutat. Daca nu poti altfel cel putin cu o rugaciune insa nu uita ca mancare si apa si haine e bine sa dai ca sa le ai in rai.

Eu odata ma luptam cu un om sa-l scap de yoga si sa-l aduc la ortodoxie la viata vesnica sa aiva viata in el Ioan 6:54. Ce nu stiam era ca eram si eu aproape de moarte trupeasca si intelegerea mea e ca pentru ma luptam sa-l scap de moarte sufleteasca pe omul asta, Dumnezeu m-a scapat pe mine de moarte. Mai mult, de multe ori Dumnezeu m-a atentionat ca vrea sa-i ia pe unii apropiati si prin rugaciune am reusit sa aman aceasta. deci daca vrei viata pentru tine si apropiati, incerca sa dai viata mai departe, fie viata suflteasca prin aducerea oamenilor la ortodoxie si prin invatarea lor sa faca bine fie viata trupeasca prin ajutor celor foarte saraci. Daca faci asta Dumnezeu te protejeaza nu numai pe tine ci si pe familia ta.

Ce faci pe Pamant nu ramane fara ecou in cer. Si in tine este un om care poata sa faca mult bine si care poate sa fie rasplatit in cer. ce invataturi ai da-le mai departe dar inainte sa inveti pe cineva zi asa: Doamne vorbeste tu prin mine cand ii invat pe altii pentru mantuire. Si neaparat sa zici si asa: Doamne forteaza spre mantuire pe toti oamenii cu care vorbesc, pe care ii intalnesc si toti oamenii in general. Amin.

Deci pana la urma nu tine doar pentru tine ce aflii. Invata-i si pe ceilalti sa invete pe altii care la randul lor sa invete pe altii caci fiecare are nevoie de viata vesnica ce se da in ortodoxie si de intrarea in rai prin botez.

Last edited by spre_rasarit; 08.09.2010 at 13:44:19.
Reply With Quote