View Single Post
  #2  
Vechi 04.03.2010, 13:56:22
Aurelia2010 Aurelia2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Mesaje: 38
Implicit

Un comunicat de presa (amenintator) avea sa "tulbure" linistea celor de la Acces Direct. Ieri s-a dezvaluit ca Teoctist Nichitean, s-ar ascunde in cadrul unei Mitropolii din Italia. Mitropolie in Italia? Mi se pare cam ciudat, pentru ca in Italia este doar episcopie, nu o Mitropolie. Si cum google te ajuta sa gasesti si ceea ce nu exista, uite ca am gasit! Cu adevarat, Italia are Mitropolie Ortodoxa, si inca cum: una rusa, defapt de pe la greci, rupta din Rocor, si pana la urma in comuniune cu Patriarhia Moscovei, care defapt nu are nicio treaba cu Mitropolii de asa natura. In fine, trecem peste asta... Ce spun google despre Mitropolia din Italia. Se numeste "mitropolia de Milano si Aqileia, si este condusa de un Mitropolit pe nume Evloghie, daca am aflat bine. Istoricul mitropolieie din Italia s-a facut foarte cunoscut in largul MassMedia prin episcopii ei, si de aici cred ca s-a si dejucat planul lui Teoctist Nichitean de a merge acolo unde sunt mai mult ca el?!
Uitati ce am gasit in presa romaneasca despre unii dintre membrii mitropoliei italiene, printre care se afla si romini de-ai nostri, si inca cum! fost homosexuali??? sau actuali homosexuali???
Daca presa are dreptate, si daca Teoctist s-a dus la Mitropolia din Italia, inseamna ca am scapat de un scandal in presa: la Milano sunt si altii ca Teoctist, sau cel putin asa aflam in presa:

http://www.codrosu.ro/preotul-homose...cop-in-italia/

http://www.cotidianul.ro/romanii_din...ios-86500.html

Mitropolia aceasta am putea-o numi un centru al persoanelor de asa natura, dupa cum aflam in presa. Si cu toate acestea, de ce sa aruncam cu noroi? S-au mai speculat ca Teoctist este in Franta, dupa care ca s-a reintors in tara. De Laurentiu Andreescu se speculeaza destul de mult si clar ca slujeste in continuare, la Manastirea Turnu? Si totusi, nu se vorbeste nimic.
Mi se pare cam dubios ca abia acum sa se trezeasca o emisiune laica (de mireni) sa vorbeasca despre un caz al carui nume nu l-a pronuntat nici Patriarhia Romana. Se poate spune ca Patriarhia a ramas intr-o deplina rusine dupa ce s-a aflat ce se petrecea in incinta acestei institutii? De ce oare sa fie asa de rusine? Sau cineva sufera lipsa lui Teoctist Nichitean, si a dat ordin sa nu se vorbeasca nimic despre "dragutzul de Teoctist"? De ce nu se spune nimic? Cu ceva timp in urma a iesit la TV un individ care a declarat ca a intretinut relatii sexuale cu acest preot. Imediat a fost arestat, chiar din emisiune. Oare, este normal ca omul sa nu fie lasat sa isi termine ce are de spus? Cumva era ceva adevarat? Si totusi, nu se mai spune nimic.
Abia acum s-au trezit cei de la Acces Direct sa afle ei unde se afla Teoctist. Si sa ne gandim putin: nici tatal lui Teoctist nu stie unde este fiul sau (sau asa vrea sa se para ca nu stie), si va afla Madalin.... sa fim seriosi! Cine a urmarit ieri emisiunea a avut parte de un adevarat circ de zile mari, pe tema "preotului homosexual"...
In dimineata asta, cautand si cautand, gasesc pe unul dintre blog-urile de stiri (despre sau al mitropoliei din Italia), un comunicat de presa, mare cat toate zilele, si tot atat de amenintator. Din el se vede ca nu prea stau bine lucrurile pe acolo prin Italia, chiar legal ma refer. Spun asta dupa ce am observat cate ceva nereguli pe acolo.
Iata comunicatul mai jos:

Last edited by Aurelia2010; 04.03.2010 at 14:15:32.
Reply With Quote