View Single Post
  #10  
Vechi 09.01.2007, 22:09:10
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aalin
Care din voi aveti ca duhovnic un preot calugar???
Cum vi se pare? Mai rigid? Mai bun? Mai deschis la minte? Mai ingaduitor?
Impresii? macar atat!!!
Aalin, duhovnicul meu e preot calugar. O sa evoc cateva aspecte, mai ales ca profit ca sunt anonima pe aici. Altfel cred ca m-ar "canoni" bine duhovnicul sa stie ca spun ce stiu despre el. Cred ca inainte de a-ti raspunde, trebuie sa expun putin felul lui de a trai, ca sa intelegem mai bine modul lui de a se manifesta in spovedanie si fata de ucenicii lui.

Deci, ca sa-l "pârasc": posteste in zilele de post pana seara, iar seara mananca niste paine sau seminte. Se roaga un minim 8-9 ore pe zi, incercand chiar sa prelungeasca acest timp cu rugaciunea inimii sau o ramanere inaintea lui Dumnezeu. Cand este un hram el e cel care serveste la masa si incearca sa-i primeasca pe toti. Cand sunt ei numai intre monahi sau cu putini oameni in jur, el le citeste in timpul mesei, apoi mananca singur (daca mananca). Proscomidia o face in genunchi si pomeneste toate pomelnicele, chiar daca asta inseamna sa se trezeasca cu 2 ore mai devreme. Slujeste Sf. Liturghie zilnic si ii slujeste cu tot ce poate pe oameni. Acestea sunt cateva apecte mai exterioare.

Legat de legatura mea cu el. Pot sa spun ca Dumnezeu m-a alintat si duhovnicul imi permite sa-i trimit mesaj la orice problema care ma macina. Imi raspunde cat mai repede, evident dupa ce se roaga si daca are cuvant. Si e clar ca nu ma duc decat rar cu probleme la el, nu va imaginati ca zilnic sau saptamanal sunt pe capul lui. Nu sunt chiar o povara asa mare. Spovedania e de cate ori am nevoie si cat doresc sa stau. In general cam o ora si lunar. Daca imi da canon, isi ia si el canon pentru greseala mea, ceea ce ma face mult mai atenta la ce fac apoi, ca sincer ma doare sa-l ingreunez si cu pacatele mele. In spovedanie se roaga ca Dumnezeu sa-i dea cuvant. Chiar mi-a zis la un moment dat ca daca nu are cuvant, nu-mi raspunde. S-a intamplat, dar rar. Asta mi se pare extraordinar, ca se roaga in timpul spovedaniei, ca se roaga inainte de a incepe predica in Biserica, ca isi transforma viata intr-o rugaciune.

Si de aici se intelege ca fiind in dialog cu Dumnezeu, e si mai deschis la minte si la inima, stie cand sa fie ingaduitor si cand sa fie f rigid, are medicamentul necesar pentru orice suferinta de-a mea, intr-un cuvant este un om al lui Dumnezeu. Nu sunt eu vrednica de un asa duhovnic, dar il primesc ca un dar de Sus, asa cum toate cele bune pe care le avem sunt daruri de la Domnul si Dumnezeul nostru.

Elena

Reply With Quote