View Single Post
  #4  
Vechi 26.01.2009, 10:29:43
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Exclamation

ACATISTUL MAICII DOMNULUI IN CINSTEA ICOANEI FACATOARE DE MINUNI DE LA MANASTIREA HIRBOVAT(4)

Apoi se zice iarasi Icosul 1 si Condacul 1


Dupa aceea zicem aceste rugaciuni:

RUGACIUNE:

O, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, Ceea ce esti mai presus decat Heruvimii si mai cinstita decat Serafimii. Fecioara de Dumnezeu aleasa, bucuria tuturor celor necajiti, da-ne noua mangaiere, tuturor celor ce suntem in necazuri si boale, ca afara de Tine alta scapare si ajutor nu avem. Tu una esti mijlocitoare bucuriei noastre. Ca Maica lui Dumnezeu si Maica milostivirii, stand inaintea pristolului Prea Sfintei Treimi, poti sa ne ajuti noua, ca nimeni dintre cei ce se roaga Tie cu credinta nu este rusinat. Auzi-ne si acuma, in ziua necazului nostru, pre noi, cei ce cadem inaintea Icoanei Tale si cu lacrimi ne rugam Tie. Alunga de la noi toate necazurile, boalele si nevoile care vin asupra noastra in aceasta vremelnica viata, prin atotputernica Ta mijlocire, nu ne lipsi pre noi nici de vesnica si nesfarsita bucurie intru Imparatia Fiului Tau si Dumnezeului nostru in vecii vecilor. Amin.

RUGACIUNEA A DOUA:

Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor, bucuria scarbitilor si acoperitoarea necajitilor, vezi-mi nevoia, vezi-mi scarba, ajuta-mi ca unui neputincios, hraneste-ma ca pre un strain; necazul meu il stii si-l dezleaga precum vrei, ca n-am alt ajutor afara de Tine, nici alta folositoare degraba, nici alta mangaietoare buna, ci numai pre Tine, o, Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin.



Istoricul Icoanei Facatoare de Minuni:

Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului (65x98 cm) a fost adusa in Basarabia de colonelul Nicolae Albaduev la sf. sec. XVIII. Dupa moartea acestuia in razboiul ruso-turc, mama lui a donat icoana Sfintei Manastiri Harbovat. Aflandu-se aici, icoana a supravietuit trei incendii, de fiecare data fiind gasita in cenusa, neatinsa de flacari. In 1816 Stefan Lupu o imbraca intr-un vesmant de argint impodobit cu pietre scumpe.
Treptat vestea despre darul facator de minuni al icoanei s-a raspandit in tot tinutul. Oamenii veneau la Icoana Maicii Domnului ca la o ultima speranta, ca la ultima sansa de izbavire de boli, nevoi etc.
Credinciosii din Chisinau au rugat ca Icoana Maicii Domnului sa fie adusa pentru o perioada a anului in oras. Cererea lor a fost semnata la 17 ianuarie 1859. Astfel accesul la Icoana Facatoare de Minuni s-a largit. Ea putea fi invitata chiar acasa. In anii interbelici icoana era purtata pe trasee stabilite din timp, ce intersectau aproape tot teritoriul tinutului. Cortegiul insotitor uneori lua o amploare de nedescris. Deplasarile Icoanei Maicii Domnului se transformau in adevarate sarbatori ale spiritului ortodox.
In ultimii ani Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului se afla in incinta Catedralei Mitropolitane „Nasterea Domnului”, cu exceptia Postului Mare, cand se intoarce la Manastirea Harbovat. La Chisinau, in fiecare vineri, la ora 7.00, in fata icoanei se savarseste Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului, oficiat de IPS Vladimir, Mitropolitul Chisinaului si al Intregii Moldove, impreuna cu un sobor de preoti din municipiul Chisinau.
Insotind Icoana Facatoare de Minuni prin sate, orase, spitale, scoli intreprinderi, case particulare etc., ne-a impresionat dragostea, credinta si bucuria spirituala cu care oamenii o primesc. Ne-au minunat rugaciunile fierbinti cu lacrimi facute de credinciosi, inclusiv de cei din generatia tanara, in fata Sfintei Icoane. Ei se inchina icoanei ca insusi Domnului nostru Iisus Hristos si insasi Maicii Domnului.
Ne-am convins ca Dumnezeu isi are alesii Sai si alesele Sale si ca, in ciuda ateismului militant din timpul sovietic si a inertiei ateiste ce inca mai persista in societate, s-a mai pastrat duhul credintei vii in Mantuitorul nostru Iisus Hristos, redat in Sfanta Evanghelie.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote