View Single Post
  #302  
Vechi 23.04.2012, 18:10:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra.g Vezi mesajul
Am inteles ca trebuie citit in fiecare dimineata. Pentru ce trebuie citit?


Multumesc!
Mergand pe un "fir", am gasit in multe locuri intrebari de acest gen: "Pentru ce se citeste Psalmul 50?"
Parerea mea este ca Psalmul 50... nu se citeste... Eu cred ca orice bun crestin ar trebui, asa cum invata cu usurinta tot felul de bazaconii si lucruri uracioase, sa se invredniceasca si sa invete pe dinafara "Crezul", "Psalmul 50", "Psalmul 142" si eventual "Psalmii 102; 103". Iar ca si rugaciune speciala catre Preasfanta Fecioara, cred ca rugaciunea Sfântului Pavel Everghetinos, de la sfarsitul Pavicernitei (Nepătată, neîntinată, nestricată, fără de prihană, Fecioară, mireasa dumnezeiasca, Stapana...) ii este de mare folos oricarui crestin, in rugaciunile lui. Nu-i nimic rau in "a citi", dar anumite rugaciuni trebuiesc repetate zilnic si astfel dupa o vreme, cartea nu ne mai este de nici un folos, atunci cand dorim doar aceste rugaciuni.
La ce ne foloseste? In primul rand se intelege ca repetand zilnic aceste rugaciuni, nu ne mai da ghes inima sa mai savarsim pacatul care ne intrase pana in cea mai profunda celula a trupului nostru. Nemaifacand pacatul, se intelege ca ne curatim, iar curatati fiind, se intelege ca putem face cat de cat loc Duhului Sfant, care tot asteapta sa fie primit. Toate astea nu se intampla peste noapte. E nevoie de multa rabdare, poate chiar ani, de smerenie curata si daca se poate - lacrimi, fiindca nu-i deloc usor si de multe ori cand credem ca suntem mai aproape, alunecam din nou in cine stie ce pacat, poate al maniei, poate al mandriei, poate al clevetirii... Si totusi, intr-o zi, dupa multa osteneala vom putea spune: "Gustati si vedeti ca bun este Domnul."
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote