View Single Post
  #5  
Vechi 11.06.2009, 09:02:27
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratele meu!!! Aceste rugaciuni ale sf.Vasile cel MARE, sunt rugaciuni de BLESTEM ASUPRA DIAVOLULUI pt toate uraciunile ce le face in lume, in special omului!!! Datorita Sfinteniei vietii si puternicei rugaciuni ale Sf.Vasile cel Mare, Biserica a randuit ca ele sa fie citite numai in cazuri exceptionale, fiind cele mai grele blesteme asupra diavolilor - se citesc mai ales la EXORCIZARI!!! Ele se citesc de obicei in ziua cand se preznuieste Sf.Vasile cel Mare, adica de Anul Nou (1Ianuarie) - se pot citi si la hramul unei biserici sau manastiri - dar NUMAI CU POST SI CU SF.IMPARTASANIE SI MULTA RUGACIUNE SI CURATIE INAINTE!!! Deci fiind EPSICOP Sf.Vasile cel Mare, rugaciunile acestea nu pot fi citite de un mirean asa la intamplare, ci numai de un preot sau de un ierarh dar avand pregatirea amintita mai sus!!! Deci un preot care nu are aceasta pregatire si citeste aceste rugaciuni PUTERNICE, isi aduce asupra LUI si a familiei sale NUMAI NENOROCIRI!! dar si acelora ce nu sunt pregatiti!!! Caci si crestinii carora li citesc tre sa fie la fel de pregatiti. Deci daca de la Nasterea Domnului pana la Taierea Imprejur a Domnului (timp de 7 zile) este DEZLEGARE sa se manance CARNE si sa de toate bunatatile pamantului, cum dar, un preot poate citi astfel de rugaciuni, cand el este IMBUIBAT de toate bunatatile??? El poate tine post pt a citi aceste rugaciuni numai daca ii da voie EPISCOPUL de care apartine el ca preot!!!
Mireanul nu are voie a citi aceste rugaciuni, is mult prea PUTERNICE BLESTEMELE ca sa le poata duce un mirean impotriva satanei!!! Preotul este SLUJITORUL Sf.Altar dar si REPREZENTANTUL acelei comunitati inaintea lui Hristos, CONSACRAT prin SLUJBA speciala slujirii sf.Altar de catre Episcop!!! Asadar, aceste rugaciuni puternice se cuvine MAI MARELUI CETATII: PREOTUL!!!

PS: mireanul nu poate duce ispitele si blestemele ce contin acele rugaciuni!

MIREANUL SA FIE SPOVEDIT SI IMPARTASIT SI IMPACAT CU TOATA LUMEA SI NU VA AVEA NEVOIE DE BLESTEMELE SFANTULUI VASILE CEL MARE!!! AMIN!!!
Da, ai dreptate George. Stiu un caz in care preotul a citit molitfele si apoi si el a avut mult de suferit si toti cei care au fost la slujba. Cunosc personal persoanele, si toate au patit tot felul de lucruri urate; ei sau cei din familia lor.
Cu asa ceva nu e de joaca.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote