View Single Post
  #18  
Vechi 03.09.2010, 09:31:57
stefanbogdan17 stefanbogdan17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: targoviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As vrea sa stiu unde pot citi sau daca poate cineva sa-mi spuna ,ce se intampla cu sufletul nostru in primele 40 de zile dupa moarte.
A murit tatal meu acum 2 sapt.si as vrea sa stiu ce pot face eu ca sa-l ajut ,ca sufletul lui sa fie mantuit.
daca chiar vrei sa citesti ceea ce se intampl cu sufletul dupa ce isi paraseste casa in care a stat cauta in librarii sau in manastiri priveghiul crestinesc.Este o carte scrisa de arhimandrit nicolaie mandita unde scrie tot ceea ce e legat de la iesirea sufletului din corpul omenesc si pana la ajungerea lui in locul vesnic.acolo gasesti articole foarte interesante despre alcatuirea sufletului si ceea ce se intampla cu el dupa moarte.
Si acum sa iti spun ceea ce se intampla cu sufletul dupa moarte timp de 40 de zile.
Sufletul dupa parasirea sufletului ramane pe pamant timp de 40 de zile sau 6 saptamani amintindune ca si Iisus Hristos dupa inviere a ramas pe pamant timp de 40 de zile inainte de inaltarea Sa la cer.In aceste 40 de zile de la parasirea trupului sufletul umbla pe unde a umblat trupul sau si deaceea in camera unde a stat timp de 3 zile trupul decedat se pune timp de 40 de zile o candela aprinsa cozonac sau paine si apa.Ca sufletul cat timp sta pe pamant sa poata manca si bea apa.multi cred acest lucru ca e ceva ciudat dar nu e ciudat ba dimpotriva ne dam seama ca dincolo de luma nevazuta exista cineva.sufletul timp de 40 de zile sa pe pamant asemenea lui hristos ceea ce ne dam seama ca sufetul nu a murit ci a inviat intro noua viata.timp de 40 de zile sufetul e purtat de ingerul pazitor pe care ia fost dat la sfantul botez impreuna cu cutia unde sunt tinute faptele bune si cele rele prin cele 9 vami unde acolo ii va arata faptele bune si cele rele si prin aceste lucruri isi continua drumul catre imparatul si judecatorul nostru.dumnezeu sa_l ierte
Reply With Quote