View Single Post
  #7  
Vechi 06.11.2007, 12:03:18
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

urzicuta
rugaciunile pe care le-ai enumerat tu...le stiam pe toate pe la 18-20 ani...si mergeam si pe la biserica...bine, mai citeam eu si altele, nu le stiam pe de rost...
insa, nu sint de acord cu faptul ca un copil de 6 ani sa stie nu stiu cite rugaciuni...sa nu uitam ca te poti mintui rostind neincetat o singura rugaciune...sint de acord cu ducerea copiilor la Sf Liturghie si lasati sa memoreze singuri...nu obligati.
in ceea ce priveste intelesul rugaciunilor...o fi si asta important, dar mai important este trairea lor....
icamilin
ma uimesti, sora, cu micutul care pare sa aiba o memorie de elefant....o amintirea total neplacuta din copilaria mea este cea legata de mama mea sau de altii care ma puneau sa recit rugaciuni in fata altora...nici in ziua de azi nu am uitat aceste evenimente...
eu te-as sfatui sa nu-ti mai pui micutzul sa recite rugaciuni in fata altora, doar pentru a arata ce vrednici este...lasa-l sa fie un copil normal...mai bine pune-l sa recite poezii si sa cinte...rugaciunile trebuiesc spuse in intimitatea fiecaruia....


Reply With Quote